НА ДОПОМОГУ ВПО

 


Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Право на отримання допомоги на проживання мають особи, які перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, який постійно оновлюється.


ВИПЛАТИ ВПО З 1 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ: ЗМІНИ І ОСОБЛИВОСТІ ПРОДОВЖЕННЯ 

07.02.24


Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 року № 94 оновлено підходи до соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій. Зокрема, з 1 березня автоматично продовжать допомогу певним категоріям ВПО.

Кому з ВПО автоматично продовжать допомогу з 1 березня

Останні зміни оновили підходи до надання допомоги, зокрема тепер надання допомоги побудовано на індивідуальному підході в залежності від того, до якої категорії належить ВПО або його сімʼя за різними ознаками: дохід, вік, працездатність, регіон проживання, період переміщення і багато іншого.

Отже, є декілька категорій ВПО, кому з 1 березня допомогу на проживання продовжать ще на 6 місяців автоматично, тобто без додаткового звернення:

• пенсіонери, розмір пенсії яких не перевищує 9 444 грн;

• особи з інвалідністю I чи II групи;

• діти з інвалідністю віком до 18 років;

• діти, хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально;

• діти-сироти;

• діти, позбавлені батьківського піклування;

• особи з числа дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 23 років, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях;

• батьки-вихователі;

• прийомні батьки.

Інші особливості продовження допомоги ВПО з 1 березня:

▪ тих, хто продовжував отримувати допомогу після липневих змін в порядку отримання допомоги (наприклад, пенсіонери ВПО «першої хвилі», особи з інвалідністю, які є ВПО з 2022 року тощо);

▪ тих, хто почав отримувати допомогу з 1 серпня 2023 року;

▪ тих, хто отримав право на повторну виплату допомоги у зв’язку з черговим переміщенням.

Важливо знати, що при вирішенні питання про продовження допомоги середній сукупний дохід до уваги не береться, але продовжує діяти липневе правило про відповідність майновим критеріям (про придбання авто, іноземної валюти, житла, депозитів і тд).

Тобто таким особам не потрібно протягом лютого-березня звертатися з додатковою заявою про продовження виплат. Виплати мають бути продовжені автоматично.

Якщо Ви належите до пільгової категорії і це підтверджується документально, але, на жаль, сталася технічна помилка і Вам не продовжили виплати (тобто Ви бачите, що протягом березня гроші так і не надійшли), потрібно письмово звертатися до органу соціального захисту населення, де Ви стоїте на обліку як ВПО, із заявою про продовження виплат.

Людині, яка належить до категорії з вищевказаних, допомога буде продовжена автоматично. Члени ж її сімʼї також можуть претендувати на продовження виплат. Але їм слід протягом лютого-березня звернутися до органів соціального захисту населення із письмовою заявою про продовження виплат.

 Видібрано з відкритих джерел інтернету


ВИПЛАТИ ГРОМАДЯНАМ ВПО У 2024 РОЦІ

11.01.2024

Від початку повномасштабного вторгнення деякі українці втратили свої домівки та стали вимушено переміщеними особами. Тим, хто оформив статус ВПО, держава виплачує фінансову допомогу. ВПО отримують 2000 грн, а діти або люди з інвалідністю — 3000 грн. Утім, у 2024 році деяким переселенцям скасують виплати. 

В Мінсоцполітики повідомляють, що всім ВПО, які звернулися за виплатами після 1 серпня 2023 року, фінансова допомога буде подовжена ще на півроку. Перший період півроку виплати у них закінчується 31 січня 2024 року. Після автоматичного продовження вони отримуватимуть кошти ще шість місяців, починаючи з 1 лютого 2024 року.

Під час нарахування допомоги враховується постійне перебування людини в Україні, але не у рідному місті, та її матеріальний стан.

У 2024 році допомогу автоматично продовжать для українців, чий майновий стан потребує додаткової підтримки, й скасують для осіб, чий матеріальний стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.

Грошові виплати не продовжуватимуть для осіб, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих та документально підтверджених причин.

Якщо людина виїхала за кордон через службове відрядження, лікування, реабілітацію, стажування чи оздоровлення дітей вона зможе отримувати виплати. Але це треба підтвердити документально.

Також виплати не отримуватимуть люди, які перебувають в місцях позбавлення волі чи були засуджені за колабораціонізм, а ще ті, які повернулися до покинутого місця проживання.

Кому скасують виплати ВПО у 2024 році

У 2024 році можуть скасувати виплати ВПО тим, чий матеріальний стан дозволяє здійснювати суттєві покупки та робити інвестиції. Фінансову допомогу не отримуватимуть ВПО, які:

придбали земельну ділянку, будинок чи квартиру на суму понад 100 тис. грн (крім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);

придбали новий транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше як 5 років (крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби ЗСУ);

мають власне житло площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї на територіях, де не ведуться активні (можливі) бойові дії або які не є окупованими;

придбали іноземну валюту на загальну суму понад 100 тис. грн (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківські метали;

мають на депозитному банківському рахунку кошти на загальну суму понад 100 тис. грн.

Якщо буде ухвалене рішення про скасування допомоги ВПО, то людина отримає повідомлення про це електронною поштою, телефонним дзвінком чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.


СОЦІАЛЬНА ШВЕЙНА МАЙСТЕРНЯ 

19.11.2023 


26 жовтня 2023 року в Чернігові зусиллями ГО Жменя та її голові Регіні Гусак реалізовано актуальний грантовий проєкт Соціальна швейна майстерня, який  зявився завдяки співпраці між Чернігівською міською організацією Товариством Червоного Хреста України та ГО Жменя на базі ДПТНЗ «Чернігівського Вищого професійного училища побутового обслуговування».

Ідея проєкту з’явилася після тривалого досвіду обох організацій із вразливими верствами населення і людьми обмеженими в побутових проблемах та спільного аналізування потреб громадян, які постраждали внаслідок бойових дій, ВПО, родин загиблих, дітей та дорослих з інвалідністю.

Мета проекту:

-        навчання учнів та студентів;

-        допомога у здобутті дітей з інвалідністю навичок швейної справи;

-        перепрофілювання людей для здобуття іншої професії;

-        залучення спеціалістів до справи;

-        допомога людям в наш нелегкий час.

Соціальна швейна майстерня взяла під опіку учнів училища, які допомагатимуть в обслуговуванні потреб бенефіціарів Червоного Хреста. У майстерні працюватимуть студенти, які проходять навчання на кравців та швачок. Для них це буде виробнича практика. Учні виконуватимуть роботу під керівництвом майстрів виробничого навчання. Враховуючи те, що частину роботи по обслуговуванню людей взяла на себе ГО Жменя. Можливості соціальної швейної майстерні значно збільшились. 

На Чернігівщині вже є досвід облаштування реалізувати швейних майстерень для реалізації соціально-педагогічних завдань.

Ще до початку повномасштабного ворожого вторгнення в Чернігівському реабілітаційному центрі № 2 облаштували швейну майстерню. На базі даного Центру здебільшого навчаються діти з ментальними порушеннями, які залучаються до виконання творчих завдань, зокрема пошиття одягу. Під час занять учні постійно комунікують та отримують новий досвід. Оснащення для швейної майстерні тут з‘явилося завдяки Чернігівській міській організації Червоного Хреста України.


Право ВПО отримання допомоги на проживання

06.10.23

Метою державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб є забезпечення підтримкою громадян, які  – через війну – втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій, а також допомога їм в адаптації до нових умов життя.

Така допомога є тимчасовою і має надаватися громадянам, які найбільше її потребують.

Наразі Уряд ухвалив постанову, якою уточнено параметри надання цієї підтримки. Держава фокусується  на допомозі тим, хто найбільше цього потребує. 

З 1 серпня допомога продовжується автоматично на один шестимісячний період для ВПО, які вже отримували допомогу на проживання, за виключенням ВПО, які:

·        перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);

·        повернулися до покинутого місця проживання.

·        відбувають покарання в місцях позбавлення волі. 

З 1 вересня виплата допомоги продовжиться для зазначених ВПО з урахуванням майнового стану внутрішньо переміщеної особи. Виплата допомоги припиняється  внутрішньо переміщеним особам, які отримували допомогу відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, якщо такі ВПО після вступу в силу постанови: 

1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше  5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;

2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);

3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;

4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;

5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

Майновий стан заявників перевірятиме Міністерство фінансів відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Міністерство фінансів перевіряє інформацію щодо кожної особи використовуючи державні реєстри, бази даних та інформацію наявну в банківських установах. За результатами верифікації Мінфін надає  рекомендації щодо того, чи має бути продовжено чи припинено виплату, чи, наприклад, уточнено певну інформацію щодо отримувачів. За результатами Рекомендацій орган соціального захисту повідомляє засобами електронного зв'язку щодо припинення виплати та її причину. У разі невідповідності інформації отримувач допомоги може принести відповідні підтверджуючі документи та виплата буде поновлена. Рішення органу соціального захисту населення може бути оскаржено до Нацсоцслужби  або у судовому порядку.

Водночас держава дає перехідний період протягом 1,5 місяці  для осіб, які мають достатні статки, і не можуть отримувати допомогу, щоб особи встигли адаптуватися до нових правил виплат

З 1 листопада 2023 року допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа)

Особи, які включаються до складу сім’ї уповноваженої особи визначені пунктом 3 Порядку.

До складу сім’і уповноваженої особи не включаються:

особи, які перебувають на повному державному утриманні;

особа, яка представляє інтереси дитини (переміщеної без супроводження законного представника) та перебуває з дитиною у сімейних, родинних відносинах (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат, сестра, тітка, дядько, вітчим, мачуха), але не є внутрішньо переміщеною особою, за наявності виданого службою у справах дітей за місцем звернення документа, що підтверджує такі відносини з дитиною;

особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;

особа, у сім’ю якої влаштовано дитину, яка залишилися без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування);

особа, яка разом не проживає із отримувачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено документально, або перебуває за кордоном/зникла безвісти/депортована за межі України;

законний представник (для недієздатних або обмежено дієздатних осіб, а також дітей, яким призначено опікуна або піклувальника).

Розмір допомоги складатиме:

·        для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;

·        для інших осіб ‒ 2 тис. грн.



Виплати ВПО з 1 серпня 2023 року: що зміниться?

31.07.23

В Україні змінили порядок призначення виплат для внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Нововведення запрацюють вже з 1 серпня і торкнуться значної кількості переселенців.

11 липня уряд прийняв постанову "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб". Відповідно до цього документу, для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, з 1 серпня 2023 року продовжать виплату. Тобто, допомогу такі ВПО отримуватимуть протягом наступних шести місяців.

При цьому для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.

Які виплати отримуватимуть ВПО з 1 серпня

Розмір допомоги становитиме:

·        для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тисячі гривень;

·        для інших осіб – 2 тисячі гривень.

Кому не продовжать виплати

Розраховувати на автоматичне продовження виплат не варто таким категоріям українців:

·        тим, хто перебуває за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин;

·        тим, хто повернулися до покинутого місця проживання;

·        тим, хто відбувають покарання або були засуджені за колабораціонізм.

Деяким ВПО слід готуватися до перевірок

У пресслужбі Ощадбанку повідомили, що банк поверне обов'язкове проходження процедури фізичної ідентифікації осіб, які отримують соціальну допомогу. Ця процедура була впроваджена восени 2014 року постановою Кабінету Міністрів України. Однак через повномасштабну війну її скасували.

Однак відтепер цю процедуру мають проходити такі категорії отримувачів соціальної допомоги:

·        пенсіонери-ВПО, які мають електронне пенсійне посвідчення (ЕПП);

·        внутрішньо переміщені особи, які є одержувачами соціальної допомоги.

В Ощадбанку уточнили, що такі українці повинні проходити фізичну ідентифікацію у відділеннях їхнього банку кожні півроку. При цьому там уточнили, що з вересня 2023 року пройти цю процедуру онлайн не вийде. Ощадбанк вимагатиме фізичної присутності переселенця з усіма необхідними документами.



Як переселенцям отримати безкоштовне житло?

 10.07.23

Людина, яка має довідку ВПО, може стати на облік для надання тимчасового житла.

 

Житло надається:

-у порядку черги;

-за його наявності.


Першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фонду мають:

- багатодітні сім’ї;

- сім’ї з дітьми;

- вагітні жінки;

- особи, які втратили працездатність;

- особи пенсійного віку з числа тих, житло яких було зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації.


Для взяття на облік треба звернутися:

-до центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу);

-до органу місцевого самоврядування;

-до військово-цивільної адміністрації за місцем обліку ВПО.

Внутрішньо переміщеною особою для взяття на облік подається заява до уповноваженого органу, у межах території якого вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО.


До заяви додаються:

-копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;

-копія довідки внутрішньо переміщеної особи про взяття на облік в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);

-копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);

-копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (не надається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті громадянина України);

-копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду. Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї.

Людині, яка подала заяву про взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, уповноваженим органом видається опис документів, в якому зазначається інформація про дату подання та реєстрації заяви, реєстраційний номер заяви та перелік документів, доданих до заяви, з підписом посадової особи, яка їх прийняла.

Посадовою особою здійснюється  реєстрація заяв внутрішньо переміщених осіб, які потребують надання житлових приміщень із фонду.

На кожну ВПО або сім’ю, яка потребує надання житлового приміщення з фонду, заводиться облікова справа, якій присвоюється номер і здійснюється її ідентифікація.

Рішення про взяття ВПО на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання заяви.

У разі надходження до фонду житлових приміщень, придатних для надання в тимчасове користування, відповідний уповноважений орган протягом трьох робочих днів з дня надходження такого житла зобов’язаний прийняти рішення про надання житла переселенцям.



Особливості працевлаштування на роботу за сумісництвом для внутрішньо переміщених осіб
04.07.2023

Під терміном «внутрішньо переміщена особа» розуміється особа, яка після введення Указом Президента від 24 лютого 2022 року № 64/2022 воєнного стану отримала довідку про взяття на облік ВПО відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 1 жовтня 2014 року № 509.

Під час  укладення трудового договору про сумісництво враховують норму статті 102-1 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), статті 19 Закону України  від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» про те, що сумісництво  це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час.

З урахуванням норм статті 102-1 КЗпП, з 19 липня 2022 року на рівні закону закріплено поняття сумісництва та основний принцип оплачуваності роботи за сумісництвом. Скасовано норму, згідно з якою умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабміном.

На час дії воєнного стану для вимушених переселенців (ВПО)) скасовано обмеження для роботи за сумісництвом, які стосуються часу тривалості роботи. Оскільки  запроваджено простій на основному місці роботи, то працівник  має право працювати за сумісництвом на повну ставку. 

Тому працівника можна оформити не лише на 0,5 ставки, а й на більшу тривалість робочого часу. Оскільки трудова книжка працівника знаходиться за основним місцем роботи,  де запроваджено простій, він маєте право працювати на повну ставку. У законодавстві про працю відсутнє поняття «прийняття на 1 ставку», «на 0,5 ставки» чи «на 0, 25 ставки». Тому застосування таких понять в наказі про прийняття на роботу чи в письмовому трудовому договорі є неправомірним.

Правильно в наказі про прийняття на роботу чи в письмовому трудовому договорі зазначати тривалість робочого часу як однієї з істотних умов праці. Так, працівник може бути прийняти нормальною тривалістю роботи:  з 40 годинним робочим тижнем або скороченим робочим часом: з 36-годинним робочим тижнем чи з неповним робочим часом – із зазначенням конкретної тривалості робочого часу.

Якщо в трудовій відсутній запис про звільнення, а є лише запис про прийняття на роботу або працівник не має доступу до своєї трудової книжки внаслідок надзвичайної ситуації:

-        Не можна припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення трудових відносин із підтвердженням відправлення такої заяви роботодавцю рекомендованим листом;

-        Якщо неможливо припинити трудові відносини в порядку, встановленому законодавством про працю, їх припиняють у судовому порядку рішенням суду. Разом з трудовою книжкою надається роботодавцю, що й буде підставою для прийняття особи на основне місце роботи.                                                                        

Поки працівник не звільнений з основного місця роботи його можна прийняти лише на роботу за сумісництвом.

Документи, які необхідні при працевлаштуванні за сумісництвом:

-Заява про прийняття на роботу за сумісництвом;

-Паспорт (ID-картка);

-Диплом чи інший документ про професійну підготовку, якщо робота потребує певних навичок і кваліфікації.

Трудова книжка не подається, тому що вона зберігається за основним місцем роботи. Якщо працівнику-переселенцю потрібна трудова книжка, оригінал залишився на окупованій території, можна отримати дублікат трудової книжки за новим місцем роботи. У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката переносяться до оригіналу, а дублікат анульовується.

Підтвердити робочий стаж вимушено переміщеним особам, в яких трудова книжка залишилась в окупації можна онлайн. У системі Пенсійного фонду дані про періоди роботи зберігаються з 2000 року, тому можна згенерувати електронну трудову книжку, звернувшись на сайт Фонду.

Для цього необхідно "зайти" у портал електронних послуг, авторизуватися в обраному е-сервісі за допомогою електронного підпису або BankID. Далі слід перейти до меню "Комунікації з ПФУ" й вибрати "Запит на отримання електронних документів". Ознайомитися з інформацією про періоди роботи та завантажити документ на свій пристрій можна буде вже за декілька хвилин у розділі "Мої звернення".

 Допомога ВПО від Червоного Хреста 

16.06.23
Районні, міськрайонні, міські та обласні організації Товариства Червоного Хреста України на місцевому рівні підтримують ВПО. 
В організаціях волонтери і співробітники Товариства Червоного Хреста України видають продуктові набори (крупи, макаронні вироби, консерви, цукор, борошно, олія та інші продукти тривалого зберігання), гігієнічні засоби (дитячі та дорослі підгузки, чоловічі та жіночі засоби гігієни, дезінфікуючі розчини тощо). Також за наявності людям можуть видавати лікарські засоби та медикаменти. Крім того, в організаціях існують Банки одягу, де є як нові речі, так і вживані, які кожен, хто звертається, може взяти для себе й своєї сім’ї. В Банку одягу є одяг для дорослих, дитячі речі, іграшки, також можуть бути речі першої необхідності: посуд, ковдри, постільна білизна, рушники.

Крім гуманітарної допомоги в місцевих організаціях Товариства Червоного Хреста України проводяться заходи для ВПО: безкоштовні тренінги з першої допомоги, мінної небезпеки, міжнародного гуманітарного права тощо. Також спеціалісти Товариства Червоного Хреста України проводять заходи з психосоціальної підтримки постраждалих людей: дітей, родин, людей літнього віку.

Щоб отримати гуманітарну допомогу в Чернігові чи відвідати захід, зверніться до обласної організації Товариства Червоного Хреста України за адресою: місто Чернігів ( Чернігівська міська організація Червоного Хреста України)

проспект Миру 44:

(+380) 63 157 78 01

 

Міжнародний комітет Червоного Хреста та Товариство Червоного Хреста України реалізують програму для підтримки незахищених осіб, які постраждали в Україні. На відміну від більшості інших програм, допомога виплачується незалежно від участі в будь-якій додатковій програмі.

Сума допомоги складає 2500 грн на одну людину протягом одного місяця.

Кому надається допомога?

Фінансова допомога буде надаватися вразливим категоріям населення, зокрема із числа ВПО, відомості про яких містяться в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО, а також з числа людей, які подали заявку на отримання допомоги через інформаційну платформу «єДопомога» edopomoga.gov.ua.

Як подати заявку на грошову допомогу?

Для отримання виплат не потрібно подавати жодних заяв. Вони будуть здійснюватися на основі наявних відомостей інформаційної бази ВПО.

Для уточнення подробиць можна звернутися на гарячу лінію – 0 800 332 656 або надіслати електронного листа на конфіденційну адресу sos@redcross.org.ua або на загальну feedback@redcross.org.ua.

Як переселенцям правильно звільнитися з роботи

07.06.23

Внутрішньо переміщені особи, які фактично втратили роботу через війну і не могли офіційно звільнитися, тепер мають змогу зробити це в односторонньому порядку.

У додатку «Дія» можна оформити статус безробітного за спрощеною процедурою.

Для тих, хто хоче відкрити свою справу, доступні гранти від 50 000 до 1 мільйона гривень.

Розірвання контракту з колишнім роботодавцем через вимушену внутрішню еміграцію корисно для ВПО, які хочуть отримувати допомогу від держави на час пошуку нової роботи. Також можна скористатися програмами для підвищення кваліфікації чи заснування свого бізнесу.

Заборона розповідає про процедуру взяття безробітних на облік і їхню підтримку.

Допомога по безробіттю: як отримати

Переселенці, які не можуть припинити трудовий договір після переїзду, тепер мають право зробити це в односторонньому порядку. Для цього потрібно подати заяву на ім’я роботодавця до центру зайнятості (ЦЗ) за місцем проживання чи перебування: договір анулюється на наступний день, повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.

ЦЗ вже самостійно повідомить про розірвання домовленості відповідні:

територіальний орган Пенсійного фонду України;

територіальний орган Державної податкової служби;

самого роботодавця (будь-якими засобами, зокрема електронною поштою).

«Якщо у таких осіб не розірвані трудові договори з роботодавцем, який перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування, заява зберігається у територіальному органі центрального органу виконавчої влади на підконтрольній території до моменту деокупації. Після чого протягом семи календарних днів даний орган повідомляє роботодавця», — розповідає Лубінець.

Фіксація неможливості продовжувати роботу за попереднім місцем проживання може бути потрібна переселенцям для оформлення допомоги по безробіттю. Відповідний статус ВПО мають змогу отримати у застосунку «Дія». Для цього треба:

зареєструватися чи авторизуватися на порталі diia.gov.ua;

вибрати послугу отримання статусу безробітного;

обрати спрощену форму заяви;

надіслати її у будь-який зручний центр зайнятості;

ввести номер соціального рахунку і вибрати періодичність отримання виплат (якщо немає соціального рахунку, пропустити цей етап, але протягом 10 робочих днів після призначення виплат, його все одно потрібно буде відкрити);

завантажити потрібні документи;

перевірити дані та поставити електронний підпис.

Спрощена заява спеціально створена для переселенців, які втратили роботу через війну чи працювали на нині окупованій території. Під це визначення підпадають наступні області:

Волинська;

Дніпропетровська;

Донецька;

Житомирська;

Запорізька;

Київська та місто Київ;

Луганська;

Миколаївська;

Одеська;

Сумська;

Харківська;

Херсонська;

Чернігівська.

Працевлаштування ВПО: гранти та біржа

Для пошуку нової роботи треба зареєструватись у Державній службі зайнятості за новим місцем життя та моніторити вакансії в Єдиному порталі. Також там можна отримати безплатні навчальні курси, зокрема на підвищення кваліфікації. Для цих потреб також доступні чат-боти у Telegram та Viber.

ВПО, які хочуть відкрити свій бізнес, можуть скористатися грантовими програмами. Більшість із них відкриті для всіх, а не лише для внутрішніх мігрантів, але є спеціальна опція. У додатку «Дія» можна оформити два види грантів:

Грант на власний бізнес (на суму 50-250 000 грн): на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату орендної плати (не більше 25% від суми гранту) або лізинг обладнання. Він передбачає обов’язкове створення принаймні одного робочого місця та відпрацювання не менше трьох років.

Грант для ветеранів та членів їхніх сімей (на суму від 250 000 до 1 млн грн): на придбання меблів, обладнання та комерційного транспорту, ліцензійного ПЗ (до 50% від суми гранту), сировини, оренди, франшизи, інших послуг для реалізації бізнес-плану та реклами (до 10% від суми гранту). Він доступний родичам учасників бойових дій або людей з інвалідністю, отриманою через війну.



Виплати ВПО – хто може отримувати

06.06.23

Із березня 2022 року внутрішні переселенці, які мають статус ВПО, щомісяця отримують від держави допомогу:

·        3 тис. грн – для дітей та осіб з інвалідністю;

·        2 тис. грн – для всіх інших осіб.

Такі ж виплати залишаються з 1 червня 2023 року.

Допомога нараховується автоматично. Виплати розпочинаються з місяця звернення (за повний місяць, незалежно від дати звернення).

Право на виплати мають:

Переселенці, які виїхали з населених пунктів із Переліку територій за посиланням або: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/perelik_zatverdzhenyj_nakazom_143_vid_15_05_2023.pdf.

Громадяни, житло яких зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок війни та які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування втрат (зокрема, через портал Дія).

Громадяни, які мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування, що їхнє нерухоме майно (житло) пошкоджене чи знищене через бойові дії, терористичні акти, диверсії, спричинені розв’язаною РФ війною.

Передбачена компенсація витрат на переселення, а також на проживання, харчування, медичну допомогу тощо. Виплати можуть отримувати переселенці, які повторно перемістились із тимчасово окупованих територій (ТОТ) чи територій, де тривають бойові дії.

Виплати ВПО – що зміниться для переселенців у червні 2023 року

Куди звертатися, якщо не надходять виплати?

Нарахування грошей відбувається тричі на місяць: до 3, 13 і 23 числа. Саму виплату кожен переселенець отримує раз на місяць.

Якщо гроші не приходять, то в такому разі потрібно:

·        зателефонувати до Мінреінтеграції (номер гарячої лінії 15-48);

·        зателефонувати до офісу уповноваженого з питань ВПО (+38 (066) 813-62-39;

·   звернутися у свій ЦНАП (центр надання адміністративних послуг) чи управління соцзахисту.

Які території входять до переліку для виплат ВПО

Мінреінтеграції уповноважене додавати до списку нові території або виключати з нього якісь громади.

Чи є ваш населений пункт у переліку, можна перевірити в ресурсі: за посиланням або: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/perelik_zatverdzhenyj_nakazom_143_vid_15_05_2023.pdf

Виплати ВПО – що зміниться для переселенців у червні 2023 року

За оновленням переліку територій можна стежити на сайтах Верховної Ради України або Міністерства реінтеграції.

Як оформити допомогу на проживання ВПО

Внутрішні переселенці можуть оформити довідку ВПО та подати заявку на допомогу особисто і онлайн:

1. Особисто це можна зробити:

·        у ЦНАПі громади, куди переїхала людина;

·        в управлінні соцзахисту;

·        через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Потрібно надати посвідчення особи та документ про реєстрацію в населеному пункті, який перебуває під окупацією або де ведуться бої.

2. Для оформлення заявки онлайн потрібно авторизуватися у застосунку Дія – обрати послугу Допомога для ВПО. Послуга є комплексною – можна оформити й довідку ВПО, й виплати: 

В Дії має відображатися картка платника податків та один із паспортів (ID-картка чи закордонний біометричний паспорт).

Для дитини до 14 років довідку ВПО може оформити хтось з батьків. Для цього в Дії батька/матері має відображатися свідоцтво про народження дитини.

Під час оформлення допомоги потрібно ставити позначку про те, що заява подається і на дітей.

Якщо оформлення через Дію не відбулося, то потрібно звернутися до найближчого управління соцзахисту населення. Якщо там не зможуть допомогти, тоді варто зателефонувати до Національної сервісної служби України (за номером 044 289 8789).

Щойно Ощадбанк перерахує кошти у банк, який зазначив у заявці переселенець, виплату буде зараховано на рахунок.


Житло і допомога: 
в Україні запустили новий додаток для переселенців
23.05.23

Житло і допомога: в Україні запустили новий додаток для переселенців. Новий чат-бот "ТурБОТа" допоможе людям, які були змушені виїхати з дому через російську агресію, знайти помешкання та допомогу в чотирьох містах України. Додаток розробила громадська організація "Кримськотатарський ресурсний центр".

"ТурБОТа про ВПО" пропонує інформацію:

-про житло в новому регіоні;

-перелік документів, які потрібні для оформлення статусу переселенця;

-як і де можна отримати допомогу;

-адреси та номери телефонів ЦНАПів.

Наразі застосунок розроблений для:

Києва; Львова; Івано-Франківська; Чернівців.

Організатори обіцяють, що кількість міст та сіл у переліку збільшуватиметься.

Скористатися чат-ботом "ТурБОТа про ВПО" можна за посиланням: https://t.me/chat_bot_vpo_bot



Восток SOS
надає безоплатні консультації для українців!
15.05.2023
📲Ми зібрали всі номери наших гарячих ліній в одному місці. Зберігай та відправляй рідним!
🔹 Допомога юриста:
+38 068 827 28 95 (Telegram)
+38 095 374 82 70 (Viber)
🔹 Інформаційні послуги:
+38 096 108 60 48 (Telegram)
+38 099 311 53 02
+38099 710 48 72 (Viber)
+38 099 311 53 14 (Viber)
🔹 Документування воєнних злочинів:
+38 099 297 64 34
+38 099 736 42 41
Пошта: documenting-war@vostok-sos.org
Чатбот в Телеграмі: @documenting_vostok_sos_bot
Разом до перемоги!
Інформація підготовлена за підтримки Гельсінського фонду з прав людини.


Як переселенцям зі Сходу отримати
ID-паспорт
12.05.23

Видача паспорта громадянина України у формі картки

Строк дії документа, що є результатом отримання послуги

  • особам віком від 14 до 18 років паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 4 роки;
  • особам, яким виповнилося 18 років, паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 10 років;

Обміняти ID-картку та закордонний паспорт потрібно також у разі виникнення таких обставин, як: 

-зміна інформації у паспорті (зміна прізвища, імені, по батькові, дати народження, зокрема, написання латинськими літерами імені та прізвища у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України); 
-виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 
-закінчення строку дії паспорта; непридатність паспорта для подальшого використання.


Куди звернутися для відновлення втраченого паспорта?

Якщо ви втратили паспорт громадянина України, потрібно невідкладно звернутися до будь-якого відділення поліції із заявою про втрату документа. Переселенці можуть оформити ID-картку у будь-якому відділенні Державної міграційної служби України. Держава спростила процедуру для переселенців та мешканців окупованих територій. 

Правоохоронці нададуть після прийняття заяви витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Надалі, для оформлення нового документа, людина має особисто прийти до однієї з трьох установ:

 -у будь-який відділ Державної міграційної служби України,

-у центр надання адміністративних послуг (ЦНАП)

центр обслуговування громадян "Паспортний сервіс".

-Оформити новий паспорт можна за місцем звернення, у населених пунктах, які знаходяться на підконтрольних Україні територіях.

Для переселенців безпосередньо процес оформлення документа. Тобто не його реалізація, коли ви його вже отримали, а оформлення. В чому проблема? Як для громадян, які отримують паспорт після 18 років, так і для громадян, які мають лише паперовий документ, який видавався на територіях, які зараз є окупованими, існує проблема підтвердження особистості. Для тих, чий паспорт видавався на окупованій території, це неможливість перевірити видачу цього документа в архівах, що зазвичай робиться, коли ви отримуєте новий документ. Для громадян після 18 років, які не отримували паспорт, це необхідність встановлення особи. Вона передбачена, тому що вони вже повнолітні.

Раніше це було досить ускладнено. Критерії було виписано досить неоднозначно. Тобто, грубо кажучи, у різних містах, що розташовані, наприклад, на Донеччині, могли бути різні вимоги — кількість свідків, необхідний перелік документів, що подавався. Через це виникала якась плутанина і складно було однозначно щось вичленувати, що буде достатньо кожному конкретному органу. "Наразі процедура досить спрощена. А саме — передбачено чіткий перелік свідків чи родичів, які можуть виступати як свідки, які можуть підтвердити вашу особу, якщо у вас немає необхідної кількості документів, наприклад, з фотокарткою чи даних у державних реєстрах. Родич — це одна людина, незалежно від ступеня спорідненості. Тобто це може бути батько, мати, діти, тітка, дядько і таке інше. Щоб вони могли виступати як родичі, їм необхідно підтвердити родинний зв’язок між вами. Тобто, наприклад, між батьком та дитиною це буде свідоцтво про народження дитини, де буде написано, хто батько. Для сусідів це можуть бути дві людини. Тобто передбачено, що має бути дві особи та дані про те, що вони є сусідами. Наприклад, довідка про зареєстроване місце проживання, або дані в паспортному документі, які вони мають."

Таким чином, у нас деталізується порядок, яким підтверджується особа, тобто зменшується кількість людей, які потрібні для того, щоби встановити особу. Для родичів це, до речі, можуть бути діти віком від 14 років і колишній чоловік, дружина.

Документи, які необхідно подати для отримання нового паспорта

Для оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки замість втраченого або викраденого, треба подати наступні документи:

 

-заяву про втрату паспорта,

-витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань,

-документ, що підтверджує сплату адміністративного збору,

-довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності).

 

Які документи можуть знадобитися при подачі заяви, щоб підтвердити особистість?

Для відновлення втраченого паспорта заявник подає всі наявні документи, що містять фотозображення, які дають змогу ідентифікувати людину.

 

Також можуть знадобитися додаткові документи. Наприклад, для переселенців це може бути довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім того, вашу особу можуть підтвердити:

 

довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера)

 

-якщо є неповнолітні діти – свідоцтва про їхнє народження

-свідоцтво про шлюб або про розірвання шлюбу

-висновок медзакладу - для особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я,

-для бездомних осіб – посвідчення про взяття на облік бездомних осіб

-Якщо жодних документів немає, треба звернутися до суду. Саме в ньому проводиться процедура встановлення особи. Рішення суду буде документом, що підтверджує особу.

 

Термін виготовлення нового паспорта та вартість послуги

У звичайному режимі відновлення внутрішнього паспорта громадянина України триває до 20 робочих днів, при цьому його вартість становить 372 грн., а до 10 робочих днів - 498 грн.

 

Також сплачується державне мито - 34 грн (два неоподаткованих мінімуми доходів громадян).

 

На жаль, військова агресія РФ проти України внесла корективи у процес оформлення документів. В умовах воєнного стану відділення ДМС мають певні проблеми з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Через процедуру встановлення особи – термін оформлення паспорта може тривати до 2-х місяців.

 

    Як засвідчити свою особу, поки оформлюють новий паспорт громадянина України?

    У випадку втрати ID-картки або паспорта-книжечки, для посвідчення особи в Україні можна використовувати наступні документи:

     

    закордонний паспорт,

    водійське посвідчення,

    цифрові документи в мобільному застосунку "Дія", адже вони мають таку ж юридичну силу, як їх паперовий чи пластиковий аналог.

    Нагадуємо, що "єДокумент" – це тимчасовий документ для  посвідчення особи у період воєнного стану, він створюється автоматично на підставі даних із BankID або даних біометричного документа.


    Підстави для відмови у наданні послуги

    • Відсутність громадянства України.
    • Стосовно видачі паспорта звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку, або представник особи, який не має документа, що підтверджує його повноваження як законного представника;
    • Особа вже отримала паспорт (для осіб, яким до 16.06.2017 виповнилося 16 років - паспорт зразка 1994 року)
    • Особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення та видачі паспорта;
    • Дані, отримані з Реєстру, не підтверджують інформації, наданої особою або її законним представником;
    • Особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.


    Допомога переселенцям: як оформити довідку та щомісячну виплату

    Внаслідок повномасштабного ворожого вторгнення мільйони українців були змушені залишити свої домівки. Частина стали біженцями, частина – внутрішніми переселенцями. Статус останніх в Україні мають майже п'ять мільйонів осіб, хоча реальна кількість ВПО вища, зазначають у Міністерстві реінтеграції територій. 

    Переселенці можуть розраховувати на щомісячну грошову допомогу держави. За інформацією Міністерства соціальної політики, вона становить 3 тисячі гривень для дітей та осіб з інвалідністю, та 2 тисячі для всіх інших.

    Отримати державну допомогу можуть переселенці з окупованих територій; з територій, на яких можливі чи ведуться бойові дії; українці, чиї оселі зруйновані або непридатні для життя через війну.

    Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа повинна мати довідку, яка підтверджує цей статус. Довідка і є підставою для призначення допомоги.

    Отримати довідку можна особисто через Управління соціального захисту населення чи ЦНАП громади, а також через уповноважену особу органу сільської, селищної чи міської ради.

    З собою потрібно мати документи, що посвідчують особу, а також реєстрацію у населеному пункті, який було окуповано або в якому точаться бої.

    Крім того, довідку та допомогу можна оформити онлайн через додаток «Дія»:

    ·        переконайтеся, що програма оновлена до останньої версії;

    ·        у розділі «Послуги» виберіть «Оформлення допомоги для ВПО»;

    ·        вкажіть поточне місце проживання (підтвердіть місце за допомогою геолокації);

    ·        виберіть «Зареєструватися без дітей». Якщо потрібно оформити довідку і на дитину, то до «Дії» потрібно додати свідоцтво про народження (або воно підтягнеться автоматично);

    ·        для оформлення допомоги потрібно натиснути «Хочу отримати допомогу»;

    ·        після перевірки даних можна надіслати заявку.


    RAZOM З ТОБОЮ

    Благодійний фонд «Разом для України» впроваджує програму психологічних консультацій та підтримки постраждалих від війни дітей та дорослих, чиє звичне життя зламала війна.

    У той час, як мільйони людей були змушені покинути Україну та заради безпеки переїхати до сусідніх країн, десятки мільйонів залишаються в Україні і постійно піддаються психологічним травмам від війни. БФ “РАЗОМ” спільно з кваліфікованими психологами розробили унікальну програму підтримки цих людей, які залишаються в Україні та вкрай потребують доступу до якісної системи психологічних консультацій.

    МЕТА:

    -Надати психологічну підтримку дітям, підліткам та дорослим, які потерпають від війни.

    -Допомогти впоратися зі страхом, тривожністю, хронічним стресом, панічними атаками, апатією та ін.

    -Стабілізувати психоемоційний стан кожного, хто цього потребує.

    ЯК ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА ДОПОМОГУ:

    Для подачі заявки, на отримання психологічної допомоги в одному із центрів або в режимі ONLINE, необхідно заповнити Google-форму, яка прикріплена нижче, або зв’язатися з одним із наших центрів:

     ЛЬВІВ: вул. Тракт Глинянський, 57; тел: 068-385-35-67 (Ірина)

     ІВАНО-ФРАНКІВСЬК: вул. Шевченка, 57; тел: 067-477-03-99 (Лариса)

    ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ: вул. Соборна, 43; тел: 099-277-18-21 (Людмила)

    ONLINE-консультація: необхідно заповнити Google-форму

    Для заповнення GOOGLE-ФОРМИ перейдіть за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVIIfLBAI3d8bqBgdMsp_GC2bcI4RL3FMeoLl1yBHFopyhTA/viewform

    ЯК ПРАЦЮЄ:

    -Всі консультації проводять в оффлайн режимі, тет-а-тет с психологом.

    -Групові та індивідуальні консультації на базі центрів у Львові та Івано-франківську

    -Виїзні групові та індивідуальні консультації у центрах внутрішньо переміщених осіб та лікарнях

    -Індивідуальні онлайн консультації


    Онлайн-курс для внутрішньо переміщених осіб

    В Україні створили безкоштовний онлайн-курс для внутрішньо переміщених осіб, який допоможе швидше інтегруватися у нові громади.

    Як передає Укрінформ, про це йдеться на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

    «Освітня онлайн-платформа Prometheus створила безкоштовний навчальний курс для внутрішньо переміщених осіб. Він розроблений експертами громадських організацій, які опікуються правами постраждалих від війни осіб», - йдеться у повідомленні.

    На онлайн-платформі зібрана корисна інформація про соціальні гарантії, юридичні консультації, медичне забезпечення, працевлаштування й освіту.

    Курс буде корисний не тільки для ВПО, а й для представників організацій, які надають допомогу, консультації та підтримку внутрішньо переміщеним особам.

    Зареєструватися на навчальний курс можна, перейшовши за посиланням.


    Як отримати статус ВПО? 


    Внутрішньо переміщені особи (ВПО) - особи, які переїхали з одного регіону в інший, щоб врятуватися від війни, і при цьому залишились на території України.

    Цей статус може надати:

    - отримання безоплатного тимчасового проживання протягом 6 місяців з моменту взяття на облік ВПО. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;

    - щомісячну адресну допомогу;

    - отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування, зокрема соціальних виплат, пенсії;

    - забезпечення ліками;

    - гуманітарну та благодійну допомогу тощо;


    Як і де отримати?

    Прибувши у безпечне місце, зверніться із заявою до відділу соціального захисту населення (функціонують при районних військових адміністраціях), або до міських виконавчих органів за місцем проживання.

     

    Форма заяви:

    Заява пишеться власноруч ВПО та неповнолітньою дитиною, заяву за малолітних дітей оформлює законний представник. Якщо малолітня дитина без супроводу дорослих, заяву може подати її родич або представник органу опіки. Разом із заявою треба подати документ, що посвідчує особу або свідоцтво про народження дитини.

    Якщо у документі відсутні відомості про реєстрацію місця проживання, де триває війна, необхідно подати докази проживання: військовий квиток; трудову книжку; документи, що підтверджують право власності; свідоцтво про освіту, медичні документи тощо.

     

    До заяви від законного представника малолітньої дитини необхідно додатково подати:

    - документ, що засвідчує особу законного представника;

    - документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (родинні стосунки між дитиною і заявником). Батьки такий документ не подають.

    - у разі потреби - свідоцтво про народження дитини.

    Підтвердженням статусу ВПО є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

    Коментарі

    Популярні дописи з цього блогу

    ГОЛОДНИЙ РІК, МОВ ЧОРНА ХМАРА, НАД КРАЄМ ЗМОРЕНИМ ЛІТАВ: ДО 90-РІЧЧЯ ВШАНУВАННЯ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ

    Крим – це Україна: до Дня спротиву російській окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

    Новий номер газети «СХІД NOW" в Чернігівській юнацькій книгозбірні