НА ДОПОМОГУ ВПО

 


Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Право на отримання допомоги на проживання мають особи, які перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, який постійно оновлюється.


Як переселенцям правильно звільнитися з роботи

07.06.23

Внутрішньо переміщені особи, які фактично втратили роботу через війну і не могли офіційно звільнитися, тепер мають змогу зробити це в односторонньому порядку.

У додатку «Дія» можна оформити статус безробітного за спрощеною процедурою.

Для тих, хто хоче відкрити свою справу, доступні гранти від 50 000 до 1 мільйона гривень.

Розірвання контракту з колишнім роботодавцем через вимушену внутрішню еміграцію корисно для ВПО, які хочуть отримувати допомогу від держави на час пошуку нової роботи. Також можна скористатися програмами для підвищення кваліфікації чи заснування свого бізнесу.

Заборона розповідає про процедуру взяття безробітних на облік і їхню підтримку.

Допомога по безробіттю: як отримати

Переселенці, які не можуть припинити трудовий договір після переїзду, тепер мають право зробити це в односторонньому порядку. Для цього потрібно подати заяву на ім’я роботодавця до центру зайнятості (ЦЗ) за місцем проживання чи перебування: договір анулюється на наступний день, повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.

ЦЗ вже самостійно повідомить про розірвання домовленості відповідні:

територіальний орган Пенсійного фонду України;

територіальний орган Державної податкової служби;

самого роботодавця (будь-якими засобами, зокрема електронною поштою).

«Якщо у таких осіб не розірвані трудові договори з роботодавцем, який перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування, заява зберігається у територіальному органі центрального органу виконавчої влади на підконтрольній території до моменту деокупації. Після чого протягом семи календарних днів даний орган повідомляє роботодавця», — розповідає Лубінець.

Фіксація неможливості продовжувати роботу за попереднім місцем проживання може бути потрібна переселенцям для оформлення допомоги по безробіттю. Відповідний статус ВПО мають змогу отримати у застосунку «Дія». Для цього треба:

зареєструватися чи авторизуватися на порталі diia.gov.ua;

вибрати послугу отримання статусу безробітного;

обрати спрощену форму заяви;

надіслати її у будь-який зручний центр зайнятості;

ввести номер соціального рахунку і вибрати періодичність отримання виплат (якщо немає соціального рахунку, пропустити цей етап, але протягом 10 робочих днів після призначення виплат, його все одно потрібно буде відкрити);

завантажити потрібні документи;

перевірити дані та поставити електронний підпис.

Спрощена заява спеціально створена для переселенців, які втратили роботу через війну чи працювали на нині окупованій території. Під це визначення підпадають наступні області:

Волинська;

Дніпропетровська;

Донецька;

Житомирська;

Запорізька;

Київська та місто Київ;

Луганська;

Миколаївська;

Одеська;

Сумська;

Харківська;

Херсонська;

Чернігівська.

Працевлаштування ВПО: гранти та біржа

Для пошуку нової роботи треба зареєструватись у Державній службі зайнятості за новим місцем життя та моніторити вакансії в Єдиному порталі. Також там можна отримати безплатні навчальні курси, зокрема на підвищення кваліфікації. Для цих потреб також доступні чат-боти у Telegram та Viber.

ВПО, які хочуть відкрити свій бізнес, можуть скористатися грантовими програмами. Більшість із них відкриті для всіх, а не лише для внутрішніх мігрантів, але є спеціальна опція. У додатку «Дія» можна оформити два види грантів:

Грант на власний бізнес (на суму 50-250 000 грн): на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату орендної плати (не більше 25% від суми гранту) або лізинг обладнання. Він передбачає обов’язкове створення принаймні одного робочого місця та відпрацювання не менше трьох років.

Грант для ветеранів та членів їхніх сімей (на суму від 250 000 до 1 млн грн): на придбання меблів, обладнання та комерційного транспорту, ліцензійного ПЗ (до 50% від суми гранту), сировини, оренди, франшизи, інших послуг для реалізації бізнес-плану та реклами (до 10% від суми гранту). Він доступний родичам учасників бойових дій або людей з інвалідністю, отриманою через війну.



Виплати ВПО – хто може отримувати

06.06.23

Із березня 2022 року внутрішні переселенці, які мають статус ВПО, щомісяця отримують від держави допомогу:

·        3 тис. грн – для дітей та осіб з інвалідністю;

·        2 тис. грн – для всіх інших осіб.

Такі ж виплати залишаються з 1 червня 2023 року.

Допомога нараховується автоматично. Виплати розпочинаються з місяця звернення (за повний місяць, незалежно від дати звернення).

Право на виплати мають:

Переселенці, які виїхали з населених пунктів із Переліку територій за посиланням або: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/perelik_zatverdzhenyj_nakazom_143_vid_15_05_2023.pdf.

Громадяни, житло яких зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок війни та які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування втрат (зокрема, через портал Дія).

Громадяни, які мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування, що їхнє нерухоме майно (житло) пошкоджене чи знищене через бойові дії, терористичні акти, диверсії, спричинені розв’язаною РФ війною.

Передбачена компенсація витрат на переселення, а також на проживання, харчування, медичну допомогу тощо. Виплати можуть отримувати переселенці, які повторно перемістились із тимчасово окупованих територій (ТОТ) чи територій, де тривають бойові дії.

Виплати ВПО – що зміниться для переселенців у червні 2023 року

Куди звертатися, якщо не надходять виплати?

Нарахування грошей відбувається тричі на місяць: до 3, 13 і 23 числа. Саму виплату кожен переселенець отримує раз на місяць.

Якщо гроші не приходять, то в такому разі потрібно:

·        зателефонувати до Мінреінтеграції (номер гарячої лінії 15-48);

·        зателефонувати до офісу уповноваженого з питань ВПО (+38 (066) 813-62-39;

·   звернутися у свій ЦНАП (центр надання адміністративних послуг) чи управління соцзахисту.

Які території входять до переліку для виплат ВПО

Мінреінтеграції уповноважене додавати до списку нові території або виключати з нього якісь громади.

Чи є ваш населений пункт у переліку, можна перевірити в ресурсі: за посиланням або: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/perelik_zatverdzhenyj_nakazom_143_vid_15_05_2023.pdf

Виплати ВПО – що зміниться для переселенців у червні 2023 року

За оновленням переліку територій можна стежити на сайтах Верховної Ради України або Міністерства реінтеграції.

Як оформити допомогу на проживання ВПО

Внутрішні переселенці можуть оформити довідку ВПО та подати заявку на допомогу особисто і онлайн:

1. Особисто це можна зробити:

·        у ЦНАПі громади, куди переїхала людина;

·        в управлінні соцзахисту;

·        через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Потрібно надати посвідчення особи та документ про реєстрацію в населеному пункті, який перебуває під окупацією або де ведуться бої.

2. Для оформлення заявки онлайн потрібно авторизуватися у застосунку Дія – обрати послугу Допомога для ВПО. Послуга є комплексною – можна оформити й довідку ВПО, й виплати: 

В Дії має відображатися картка платника податків та один із паспортів (ID-картка чи закордонний біометричний паспорт).

Для дитини до 14 років довідку ВПО може оформити хтось з батьків. Для цього в Дії батька/матері має відображатися свідоцтво про народження дитини.

Під час оформлення допомоги потрібно ставити позначку про те, що заява подається і на дітей.

Якщо оформлення через Дію не відбулося, то потрібно звернутися до найближчого управління соцзахисту населення. Якщо там не зможуть допомогти, тоді варто зателефонувати до Національної сервісної служби України (за номером 044 289 8789).

Щойно Ощадбанк перерахує кошти у банк, який зазначив у заявці переселенець, виплату буде зараховано на рахунок.


Житло і допомога: 
в Україні запустили новий додаток для переселенців
23.05.23

Житло і допомога: в Україні запустили новий додаток для переселенців. Новий чат-бот "ТурБОТа" допоможе людям, які були змушені виїхати з дому через російську агресію, знайти помешкання та допомогу в чотирьох містах України. Додаток розробила громадська організація "Кримськотатарський ресурсний центр".

"ТурБОТа про ВПО" пропонує інформацію:

-про житло в новому регіоні;

-перелік документів, які потрібні для оформлення статусу переселенця;

-як і де можна отримати допомогу;

-адреси та номери телефонів ЦНАПів.

Наразі застосунок розроблений для:

Києва; Львова; Івано-Франківська; Чернівців.

Організатори обіцяють, що кількість міст та сіл у переліку збільшуватиметься.

Скористатися чат-ботом "ТурБОТа про ВПО" можна за посиланням: https://t.me/chat_bot_vpo_bot



Восток SOS
надає безоплатні консультації для українців!
15.05.2023
📲Ми зібрали всі номери наших гарячих ліній в одному місці. Зберігай та відправляй рідним!
🔹 Допомога юриста:
+38 068 827 28 95 (Telegram)
+38 095 374 82 70 (Viber)
🔹 Інформаційні послуги:
+38 096 108 60 48 (Telegram)
+38 099 311 53 02
+38099 710 48 72 (Viber)
+38 099 311 53 14 (Viber)
🔹 Документування воєнних злочинів:
+38 099 297 64 34
+38 099 736 42 41
Пошта: documenting-war@vostok-sos.org
Чатбот в Телеграмі: @documenting_vostok_sos_bot
Разом до перемоги!
Інформація підготовлена за підтримки Гельсінського фонду з прав людини.


Як переселенцям зі Сходу отримати
ID-паспорт
12.05.23

Видача паспорта громадянина України у формі картки

Строк дії документа, що є результатом отримання послуги

  • особам віком від 14 до 18 років паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 4 роки;
  • особам, яким виповнилося 18 років, паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 10 років;

Обміняти ID-картку та закордонний паспорт потрібно також у разі виникнення таких обставин, як: 

-зміна інформації у паспорті (зміна прізвища, імені, по батькові, дати народження, зокрема, написання латинськими літерами імені та прізвища у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України); 
-виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 
-закінчення строку дії паспорта; непридатність паспорта для подальшого використання.


Куди звернутися для відновлення втраченого паспорта?

Якщо ви втратили паспорт громадянина України, потрібно невідкладно звернутися до будь-якого відділення поліції із заявою про втрату документа. Переселенці можуть оформити ID-картку у будь-якому відділенні Державної міграційної служби України. Держава спростила процедуру для переселенців та мешканців окупованих територій. 

Правоохоронці нададуть після прийняття заяви витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Надалі, для оформлення нового документа, людина має особисто прийти до однієї з трьох установ:

 -у будь-який відділ Державної міграційної служби України,

-у центр надання адміністративних послуг (ЦНАП)

центр обслуговування громадян "Паспортний сервіс".

-Оформити новий паспорт можна за місцем звернення, у населених пунктах, які знаходяться на підконтрольних Україні територіях.

Для переселенців безпосередньо процес оформлення документа. Тобто не його реалізація, коли ви його вже отримали, а оформлення. В чому проблема? Як для громадян, які отримують паспорт після 18 років, так і для громадян, які мають лише паперовий документ, який видавався на територіях, які зараз є окупованими, існує проблема підтвердження особистості. Для тих, чий паспорт видавався на окупованій території, це неможливість перевірити видачу цього документа в архівах, що зазвичай робиться, коли ви отримуєте новий документ. Для громадян після 18 років, які не отримували паспорт, це необхідність встановлення особи. Вона передбачена, тому що вони вже повнолітні.

Раніше це було досить ускладнено. Критерії було виписано досить неоднозначно. Тобто, грубо кажучи, у різних містах, що розташовані, наприклад, на Донеччині, могли бути різні вимоги — кількість свідків, необхідний перелік документів, що подавався. Через це виникала якась плутанина і складно було однозначно щось вичленувати, що буде достатньо кожному конкретному органу. "Наразі процедура досить спрощена. А саме — передбачено чіткий перелік свідків чи родичів, які можуть виступати як свідки, які можуть підтвердити вашу особу, якщо у вас немає необхідної кількості документів, наприклад, з фотокарткою чи даних у державних реєстрах. Родич — це одна людина, незалежно від ступеня спорідненості. Тобто це може бути батько, мати, діти, тітка, дядько і таке інше. Щоб вони могли виступати як родичі, їм необхідно підтвердити родинний зв’язок між вами. Тобто, наприклад, між батьком та дитиною це буде свідоцтво про народження дитини, де буде написано, хто батько. Для сусідів це можуть бути дві людини. Тобто передбачено, що має бути дві особи та дані про те, що вони є сусідами. Наприклад, довідка про зареєстроване місце проживання, або дані в паспортному документі, які вони мають."

Таким чином, у нас деталізується порядок, яким підтверджується особа, тобто зменшується кількість людей, які потрібні для того, щоби встановити особу. Для родичів це, до речі, можуть бути діти віком від 14 років і колишній чоловік, дружина.

Документи, які необхідно подати для отримання нового паспорта

Для оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки замість втраченого або викраденого, треба подати наступні документи:

 

-заяву про втрату паспорта,

-витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань,

-документ, що підтверджує сплату адміністративного збору,

-довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності).

 

Які документи можуть знадобитися при подачі заяви, щоб підтвердити особистість?

Для відновлення втраченого паспорта заявник подає всі наявні документи, що містять фотозображення, які дають змогу ідентифікувати людину.

 

Також можуть знадобитися додаткові документи. Наприклад, для переселенців це може бути довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім того, вашу особу можуть підтвердити:

 

довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера)

 

-якщо є неповнолітні діти – свідоцтва про їхнє народження

-свідоцтво про шлюб або про розірвання шлюбу

-висновок медзакладу - для особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я,

-для бездомних осіб – посвідчення про взяття на облік бездомних осіб

-Якщо жодних документів немає, треба звернутися до суду. Саме в ньому проводиться процедура встановлення особи. Рішення суду буде документом, що підтверджує особу.

 

Термін виготовлення нового паспорта та вартість послуги

У звичайному режимі відновлення внутрішнього паспорта громадянина України триває до 20 робочих днів, при цьому його вартість становить 372 грн., а до 10 робочих днів - 498 грн.

 

Також сплачується державне мито - 34 грн (два неоподаткованих мінімуми доходів громадян).

 

На жаль, військова агресія РФ проти України внесла корективи у процес оформлення документів. В умовах воєнного стану відділення ДМС мають певні проблеми з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Через процедуру встановлення особи – термін оформлення паспорта може тривати до 2-х місяців.

 

    Як засвідчити свою особу, поки оформлюють новий паспорт громадянина України?

    У випадку втрати ID-картки або паспорта-книжечки, для посвідчення особи в Україні можна використовувати наступні документи:

     

    закордонний паспорт,

    водійське посвідчення,

    цифрові документи в мобільному застосунку "Дія", адже вони мають таку ж юридичну силу, як їх паперовий чи пластиковий аналог.

    Нагадуємо, що "єДокумент" – це тимчасовий документ для  посвідчення особи у період воєнного стану, він створюється автоматично на підставі даних із BankID або даних біометричного документа.


    Підстави для відмови у наданні послуги

    • Відсутність громадянства України.
    • Стосовно видачі паспорта звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку, або представник особи, який не має документа, що підтверджує його повноваження як законного представника;
    • Особа вже отримала паспорт (для осіб, яким до 16.06.2017 виповнилося 16 років - паспорт зразка 1994 року)
    • Особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення та видачі паспорта;
    • Дані, отримані з Реєстру, не підтверджують інформації, наданої особою або її законним представником;
    • Особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.


    Допомога переселенцям: як оформити довідку та щомісячну виплату

    Внаслідок повномасштабного ворожого вторгнення мільйони українців були змушені залишити свої домівки. Частина стали біженцями, частина – внутрішніми переселенцями. Статус останніх в Україні мають майже п'ять мільйонів осіб, хоча реальна кількість ВПО вища, зазначають у Міністерстві реінтеграції територій. 

    Переселенці можуть розраховувати на щомісячну грошову допомогу держави. За інформацією Міністерства соціальної політики, вона становить 3 тисячі гривень для дітей та осіб з інвалідністю, та 2 тисячі для всіх інших.

    Отримати державну допомогу можуть переселенці з окупованих територій; з територій, на яких можливі чи ведуться бойові дії; українці, чиї оселі зруйновані або непридатні для життя через війну.

    Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа повинна мати довідку, яка підтверджує цей статус. Довідка і є підставою для призначення допомоги.

    Отримати довідку можна особисто через Управління соціального захисту населення чи ЦНАП громади, а також через уповноважену особу органу сільської, селищної чи міської ради.

    З собою потрібно мати документи, що посвідчують особу, а також реєстрацію у населеному пункті, який було окуповано або в якому точаться бої.

    Крім того, довідку та допомогу можна оформити онлайн через додаток «Дія»:

    ·        переконайтеся, що програма оновлена до останньої версії;

    ·        у розділі «Послуги» виберіть «Оформлення допомоги для ВПО»;

    ·        вкажіть поточне місце проживання (підтвердіть місце за допомогою геолокації);

    ·        виберіть «Зареєструватися без дітей». Якщо потрібно оформити довідку і на дитину, то до «Дії» потрібно додати свідоцтво про народження (або воно підтягнеться автоматично);

    ·        для оформлення допомоги потрібно натиснути «Хочу отримати допомогу»;

    ·        після перевірки даних можна надіслати заявку.


    RAZOM З ТОБОЮ

    Благодійний фонд «Разом для України» впроваджує програму психологічних консультацій та підтримки постраждалих від війни дітей та дорослих, чиє звичне життя зламала війна.

    У той час, як мільйони людей були змушені покинути Україну та заради безпеки переїхати до сусідніх країн, десятки мільйонів залишаються в Україні і постійно піддаються психологічним травмам від війни. БФ “РАЗОМ” спільно з кваліфікованими психологами розробили унікальну програму підтримки цих людей, які залишаються в Україні та вкрай потребують доступу до якісної системи психологічних консультацій.

    МЕТА:

    -Надати психологічну підтримку дітям, підліткам та дорослим, які потерпають від війни.

    -Допомогти впоратися зі страхом, тривожністю, хронічним стресом, панічними атаками, апатією та ін.

    -Стабілізувати психоемоційний стан кожного, хто цього потребує.

    ЯК ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА ДОПОМОГУ:

    Для подачі заявки, на отримання психологічної допомоги в одному із центрів або в режимі ONLINE, необхідно заповнити Google-форму, яка прикріплена нижче, або зв’язатися з одним із наших центрів:

     ЛЬВІВ: вул. Тракт Глинянський, 57; тел: 068-385-35-67 (Ірина)

     ІВАНО-ФРАНКІВСЬК: вул. Шевченка, 57; тел: 067-477-03-99 (Лариса)

    ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ: вул. Соборна, 43; тел: 099-277-18-21 (Людмила)

    ONLINE-консультація: необхідно заповнити Google-форму

    Для заповнення GOOGLE-ФОРМИ перейдіть за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVIIfLBAI3d8bqBgdMsp_GC2bcI4RL3FMeoLl1yBHFopyhTA/viewform

    ЯК ПРАЦЮЄ:

    -Всі консультації проводять в оффлайн режимі, тет-а-тет с психологом.

    -Групові та індивідуальні консультації на базі центрів у Львові та Івано-франківську

    -Виїзні групові та індивідуальні консультації у центрах внутрішньо переміщених осіб та лікарнях

    -Індивідуальні онлайн консультації


    Онлайн-курс для внутрішньо переміщених осіб

    В Україні створили безкоштовний онлайн-курс для внутрішньо переміщених осіб, який допоможе швидше інтегруватися у нові громади.

    Як передає Укрінформ, про це йдеться на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

    «Освітня онлайн-платформа Prometheus створила безкоштовний навчальний курс для внутрішньо переміщених осіб. Він розроблений експертами громадських організацій, які опікуються правами постраждалих від війни осіб», - йдеться у повідомленні.

    На онлайн-платформі зібрана корисна інформація про соціальні гарантії, юридичні консультації, медичне забезпечення, працевлаштування й освіту.

    Курс буде корисний не тільки для ВПО, а й для представників організацій, які надають допомогу, консультації та підтримку внутрішньо переміщеним особам.

    Зареєструватися на навчальний курс можна, перейшовши за посиланням.


    Як отримати статус ВПО? 


    Внутрішньо переміщені особи (ВПО) - особи, які переїхали з одного регіону в інший, щоб врятуватися від війни, і при цьому залишились на території України.

    Цей статус може надати:

    - отримання безоплатного тимчасового проживання протягом 6 місяців з моменту взяття на облік ВПО. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;

    - щомісячну адресну допомогу;

    - отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування, зокрема соціальних виплат, пенсії;

    - забезпечення ліками;

    - гуманітарну та благодійну допомогу тощо;


    Як і де отримати?

    Прибувши у безпечне місце, зверніться із заявою до відділу соціального захисту населення (функціонують при районних військових адміністраціях), або до міських виконавчих органів за місцем проживання.

     

    Форма заяви:

    Заява пишеться власноруч ВПО та неповнолітньою дитиною, заяву за малолітних дітей оформлює законний представник. Якщо малолітня дитина без супроводу дорослих, заяву може подати її родич або представник органу опіки. Разом із заявою треба подати документ, що посвідчує особу або свідоцтво про народження дитини.

    Якщо у документі відсутні відомості про реєстрацію місця проживання, де триває війна, необхідно подати докази проживання: військовий квиток; трудову книжку; документи, що підтверджують право власності; свідоцтво про освіту, медичні документи тощо.

     

    До заяви від законного представника малолітньої дитини необхідно додатково подати:

    - документ, що засвідчує особу законного представника;

    - документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (родинні стосунки між дитиною і заявником). Батьки такий документ не подають.

    - у разі потреби - свідоцтво про народження дитини.

    Підтвердженням статусу ВПО є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

    Коментарі

    Популярні дописи з цього блогу

    ГАЗЕТА З УКРАЇНСЬКОГО СХОДУ В ЧЕРНІГОВІ

    ВПО надають безкоштовні квитки на потяги. Як скористатися програмою?

    ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. ОЛЕКСІЙ ЧЕПІГА