Людина важкої долі: до 120-річчя від дня народження Марка Вороного
Сталося так, що вже через кілька днів після хрестин Марка батьки розвелись, тож вони з матір’ю переїхали до великої родини Вербицьких.
Вербицькі жили дружно, були дуже гостинні, тож їхню садибу у Чернігові (вул. Успенська - тепер Антонова-Овсієнко) відвідувало багато людей, серед яких було і чимало творчих особистостей. Автори, звісно, читали свої твори, а малий Марко захоплено їх слухав. З раннього дитинства він був закоханий у поетичне слово, але взірцем поезії для майбутнього поета стали співучі рядки чернігівської поетеси Ладі Могилянської.
Навчався у Чернігівській гімназії, де був першим учнем у класі. У 1915 році разом з сестрами та братом мав досвід випуску сімейного журналу, який рецензував добрий знайомий Вербицьких поет-художник Михайло Жук. На той час Михайло Іванович керував літгуртком, який прийняв у Коцюбинського, тож молодь Вербицьких та їхні друзі, радо долучилися до членства у ньому. Під чуйним керівництвом митця Марко створив свої перші поезії.
Невдовзі спалахнула Лютнева революція, за нею відбувся Жовтневий переворот… Ці події внесли колосальні зміни у перебіг життя Чернігова і містян, зокрема прогресивної інтелігенції. Одні підтримували більшовиків, інші, навпаки, завзято боролися із «червоною чумою», дехто взагалі залишив батьківщину. Натхненний прикладом Олександра Вербицького, у жовтні 1919 року разом з Ігорем Юрковим Марко записався добровольцем до Білої гвардії. На військових навчаннях у Катеринодарі виявилося, що Марку немає 16 років, і його відправили додому. Щоправда до Чернігова юнак дістався лише у 1920 році. Побачене шокувало Марка, адже місто виглядало спустошеним, зруйнованим, і навіть, ворожим. У ті важкі часи, коли складно було працевлаштуватися, юний Вороний влаштуватися вантажником у річковому порту. Того ж року у чернігівській збірці "Голод" було надруковано його перші вірші.
У 1923 році з Туркестану повернувся до Чернігова друг Марка Ігор Юрков, який брав участь у боях з басмачами. Влаштувався у «Пролетарську правду» в Києві. Так у Марка Вороного з’явилася можливість друкувати свої твори.
У 1926 році Микола Вороний прийняв пропозицію радянської влади і повернувся в Україну. Поселився він у Харкові, займався педагогічною і театрознавчою діяльністю, викладав на кафедрі художнього читання Харківського музично-драматичного інституту. Марко переїхав до батька. У Харкові він вступив до інституту Нарпросвіти.
Від 1928 року Вороні, батько й син, мешкали у Києві. Микола Кіндратович працював у Всеукраїнському фото кіноуправлінні та «Укртеатркіновидаві». Марко навчався на режисерському факультеті Музично-драматичного інституту ім. М.Лисенка та у Київському інституті народної освіти (після переводу з Харківського). Згодом влаштувався на кіностудію, де дублював фільми з російської на українську. Займався літературною діяльністю, друкувався в журналах, успішно виступав у жанрі сонета та мріяв видати книжку своїх творів. Та не сталося, як гадалося…
Чорна хвиля репресій розпочала свою скорботну ходу… У 1929 році за участь у «Союзі визволення селян» заарештували 140 чернігівців, серед яких були Муся Вербицька з подругами – Галею Левицькою і Ладою Могилянською, та засудили усіх до 10 років таборів.
Марко, остерігаючись утисків радянської влади, почав писати і видавати здебільшого дитячі книжки. Щоб показати себе свідомим будівником комунізму, у 1932 році він видав збірку віршів «Форвард», яка містила поезії, що вихваляли існуючий лад. Щоправда, саме через «Форварда» Марко Вороний зазнав нападок від колег по цеху та літературних критиків: збірку назвали «ворожим крамом», а її автора – «типовим буржуазним поетом».
Восени 1933 року, коли посилились репресії проти українських письменників, змушений був виїхати до Москви, де майже рік працював у редакції журналу «Наши достижения».
У березні 1934 року був заарештований Микола Вороний. Йому дали три роки таборів. Дізнавшись про арешт батька, Марко звільнився з редакції і поїхав до Києва, щоб разом з батьком прибути до Харкова для перегляду справи. Справу було переглянуто і постановлено: вислати Миколу Вороного до до села Вороне (тепер Новоукраїнка) Одеської області.
Невдовзі, якраз у день народження 19 березня 1935 року, у справі "українських націоналістів" заарештували і Марка Вороного у справі. НКВД сфабрикувало справу про терористичну організацію «Всеукраїнський центральний блок».
Згідно з протоколом обшуку,
у нього вилучені рукописи та особистілисти, а також книги М. Грушевського («Історія української
літератури»), С. Єфремова («Історія
українського письменства»), історичні праці М. Костомарова, «Твори» Т. Шевченка
за редакцією С. Єфремова та ін. Слідство велося по груповій справі, в якій,
крім М. Вороного, фігурували М. Зеров, А. Лебідь, Л. Митькевич, Б. Пилипенко і П.
Филипович. Усіх їх звинувачували в приналежності до контрреволюційної
націоналістичної групи, що готувала повалення Радянської влади в Україні, а
також терористичні акти проти радянських і партійних керівників.
Застосовуючи психологічний тиск і
тортури кати змусили Марка Вороного 10
квітня 1935 р. написати заяву,
в якій він обмовив і себе, і своїх товаришів. Зломивши волю Марка, слідчі
надиктували йому зізнання, які втягували у вир репресій понад два десятки
літераторів і журналістів, з якими він спілкувався.
Військовий трибунал Київського військового округу на закритому судовому засіданні у лютому 1936 року засудив Марка Вороного на 8 років позбавлення волі у виправно-трудовому таборі.
Відбував покарання він на Соловецьких островах (Карелія, Росія), де працював в основному на сільськогосподарських роботах. Збереглися листи Марка до матері в Чернігів і до батька, який відбував висилку у Воронежі. З них видно, що, поки дозволяли обставини, він займався самоосвітою, вивчав мови.
Перебуваючи
в ув’язненні, Марко Вороний звертався з заявою в органи НКВС, в якій
відмовлявся від зізнань, даних на попередньому слідстві та в суді, і просив
переглянути його справу.
9
жовтня 1937 р. «трійкою» УНКВС по Ленінградській областіМ.М.Вороного
засуджено до розстрілу. Вирок виконано 3 листопада 1937 р. Взагалі, з 27
жовтня по 4 листопада 1937, в ознаменування
20-річчя Великого Жовтня було розстріляно 1111 колишніх в'язнів Соловецького табору особливого
призначення.
Ухвалою Військової колегії Верховного Суду СРСР від 23 січня 1958 року обидва вироки стосовно М. Вороного скасовано, а справу припинено за відсутністю складу злочину.
Марк Вороний видав
п'ять книг для дітей (все в 1930): "Будівнікі", "Коники",
"носоріг", "Ставок", "Червоні краватки", а також
збірка віршів «Форвард» (1932). Перекладав з німецької (Райнер Марія Рільке,
Георг Гайм, Альберт Ліхтенштайн), французької (Сюллі-Прюдом, Шарль Бодлер, крім
відомого «Альбатроса»), італійського (Джованні Боккаччо мов, а також з івриту
(Давид Гофштейн). Він був одним з небагатьох поетів 20-х років, які писали виключно
українською.
Використані джерела:
Волощук О. Реабілітований. Посмертно / О.Волощук //Сіверщина. – 2005. – 21 січ. – С.11.
Дубиківська-Кальненко Л.П. Історично-культурний феномен Чернігова: поети "розстріляного відродження" Микола Вороний і Марко Антіох (за матеріалами меморіального архіву Івана Гончара) / Л.П. Дубиківська-Кальненко // Київська старовина. - 2012. - № 3. - С. 86-92 .
Ільєнко І.О. Вороний Марко Миколайович / І.О.Ільєнко // Енциклопедія Сучасної України : [наук. вид.]. Т.5. Вод-Гн / Нац. Акад. наук України, Наук. т-во ім. Т.Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України ; голов. редкол І.М.Дзюба, А.І.Жуковський, О.М.Романів [та ін.]. – К. : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2006. – С.169-170. : іл.
Маланюк Є. Зовсім інші / Є.Маланюк : з архіву діаспори // Літературна Україна. - 2014. - 12 черв. - С. 10-11.
Савенок В. Розстріляний романтик / В.Савенок // Чернігівські відомості. – 1992. - №36. – С.6.
Сергеєва С. «Твої листи, матуся, - це моя радість і мій спокій» / С.Сергеєва // Гарт. – 2004. – 25 берез. – С.7.
Сиротенко В. До 105 роковин Марка Вороного / В.Сиротенко [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу. :http://narodna.pravda.com.ua/history/49b4bac403ead// . – Загол. з екрану. – Перевірено : 19.03.2019.
Славутич Я. Розстріляна муза : Мартирологічні нариси про поетів / Яр Славутич. – Київ : Либідь, 1992. – 184 с.
Коментарі
Дописати коментар