вівторок, 28 січня 2025 р.

Пам’яті захисника України уродженця Чернігівської області Сергія Яреська: інформаційний допис до дня народження воїна

 


Сергій

Іванович

Яресько

(29.01.1975 – 03.06.2024)

 

Народився в селі Красний Колядин Талалаївського району Чернігівської області.

Після закінчення місцевої школи продовжив навчання у Борзнянському сільськогосподарському технікумі, де здобув професію організатора – технолога.

До 1998 року працював у районній податковій службі, з 2000-го до 2023-го - був трактористом-машиністом у сільськогосподарському товаристві "Красноколядинське".

В умовах повномасштабної війни долучився до лав Збройних Сил України.

17 лютого 2023 року був призваний на військову службу Прилуцьким РТЦК та СП Чернігівської області. Отримав фахову підготовку гранатометника РПГ -7. З квітня 2023 року перебував на військовій службі на посаді тракториста відділення інженерної техніки інженерного взводу батальйону матеріального забезпечення. Боронив Донеччину.

Загинув Сергій Яресько під час виконання бойового завдання 3 червня 2024 року біля населеного пункту Спірне Бахмутського району Донецької області. Майже два місяці вважався зниклим безвісти.

Провели в останню путь та поховали 49-річного воїна 5 серпня 2024 року на кладовищі у рідному селі з усіма військовими почестями.

 

понеділок, 20 січня 2025 р.

Пам’яті захисника України, оборонця Чернігова: до дня народження полеглого воїна

 


Олександр

Володимирович

Фальчевський

(1976 - 2024)

 

Народився 20 січня 1976 року.

Навчався у Чернігові в місцевій середній школі. Вищу освіту здобував у Харківському військовому університеті.

Працював на різних підприємствах.

З перших днів ворожого повномасштабного вторгнення став на захист Батьківщини.

Зі зброєю в руках боронив Чернігів, потім де окупації рідного міста отримав був скерований на Донеччину та Харківщину. Солдат. Служив на посаді радіотелефоніста групи радіо та супутникового звʼязку.

Загинув 14 травня 2024 під час виконання бойового завдання на Харківщині.

Попрощалися з Олександром у Чернігові, поховали на Алеї Героїв місцевого кладовища Яцево з усіма військовими почестями.

неділя, 19 січня 2025 р.

Полум’я ДАПу – у наших серцях. 10 років із часу завершення боїв за Донецький аеропорт: до Дня вшанування захисників Донецького аеропорту

                            


  «Всі боялися, всім було холодно, всі знесилені.  

           І всі боролися.

Найгарячіше оборонялися ті, хто змирився з думкою про смерть.

 Ті, хто подумки померли. Вони робили більше очікуваного.

 От саме такі і ставали «кіборгами.

Тоді в ДАПі людина ставала «кіборгом».

Людиною, готовою на смерть.

Але ж людиною..»

Андрій Полухін, капелан-кіборг,

служитель Корпусу Військових Капеланів Християнської служби Порятунку

 

20 січня в Україні відзначається День вшанування захисників Донецького аеропорту. Дату встановлено згідно спільного наказу Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 20 січня 2022 року з метою увіковічнення подвигу військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які обороняли Донецький аеропорт від агресора, військово-патріотичного виховання та продовження найкращих бойових традицій.

Оборона Донецького аеропорту, що тривала з травня 2014-го до 20 січня 2015 року, стала однією з важливих сторінок російсько-української війни.

Бої за Донецький аеропорт – одні з найзапекліших на сході України. 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли навалі окупаційних військ, затято відстоюючи рідну землю. За 8 місяців оборони у Донецькому аеропорту загинули 109 бійців. П’ятьом із них присвоїли звання «Герой України» посмертно. Пів тисячі оборонців ДАПу зазнали поранень. Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а захисники терміналів отримали почесне ймення «кіборги».

Бойові дії на території України тривають донині. «Кіборги» зі зброєю у руках стоять на захисті суверенітету і територіальної цілісності держави, на захисті кожного з нас. Широ дякуємо Збройним Силам України за сьогодення, за подвиги, які українські воїни здійснюють щоденно, за особисту сміливість і звитягу.

Подвигу українських оборонців присвячено багато художніх, музичних, літературних творів. Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва підготувала віртуальну виставку «Полум’я ДАПу – у наших серцях. 10 років із часу завершення боїв за Донецький аеропорт», де зібрано найвагоміші документальні, художньо-публіцистичні видання і ілюстративні матеріали, які розповідають про події, пов'язані з обороною Донецького аеропорту.

Відібрані видання не залишать нікого байдужими, адже вони про реальні події і звичайних людей, які стали героями.

Книги, позначені «*» містяться у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва. Ознайомитися наочно з даними виданнями пропонуємо у нашому бібліотечному просторі.

 

 

      


  АД 242. Історія мужності, братерства і самопожертви / [авт. проекту та уклад. І. Штогрін ; над кн. працювали: А. Дубчак та ін.] ; фот. Сергія Лойка. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. - 349, [17] с. : фот.

       Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в АДу — як його назвали оборонці летовища. Містить майже шість десятків свідчень «кіборгів», коментарі військових експертів та військових аналітиків з України, Росії, США та Канади, представника Генерального штабу Збройних сил України. у розповідях безпосередніх учасників оборони Донецького аеропорту.


       Вовк І. Донецький аеропорт. Справжня історія : [у 2 ч.]. Ч.1 Новий термінал / Ірина Вовк. - Харків : Фоліо, 2022.  - 408, [3] с. : іл. - (Хроніка) (Книжки війни).

      Про 244 доби, впродовж яких, українські вояки надлюдськими силами тримали об’єкт, який за військовою логікою і здоровим глуздом втримати було майже неможливо. Про причини та обставини захоплення Донецька і його аеропорту та десятки успішних військових операцій Збройних сил і добровольців, які відбулися в межах оборони ДАП із свідчень учасників подій.

      


       Вовк І. Донецький аеропорт. Справжня історія : [у 2 ч.]. Ч.2 Кіборги  / Ірина Вовк. - Харків : Фоліо, - 2022. - 410, [1] с. : іл. - (Хроніка) (Книжки війни).

      У другій частині книги автор розповідає про останні, найтрагічніші, дні оборони аеропорту. Про все, що відбувалося тоді день за днем, свідчать безпосередні учасники: командири й бійці української армії, добровольці.

    

     Вовк І. На щиті : спогади родин загиблих воїнів: у 3 т. Т.2. Донецький аеропорт / І. Вовк. - Х. : Фоліо, 2020. - 572 с. - (Хроніка).

       Друга книга тритомника — про загиблих у «котлі» Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом промовистого імені — Щастя, про донецький форпост — ДАП, що у свідомості громадян постає «символом», за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур. Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані. У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.

       

       Жирохов М. Оборона Донецького аеропорту. Поле бою Донбас / М. Жирохов. – К.: Княжий вал, 2019. – 68 с.

       Воєнний історик і журналіст – про хід і характер боїв за Донецький аеропорт.

      

       Згурська М.  Володимир Тіітарчук та інші герої оборони Донецького аеропорту / М. Згурська ; худож.- оформ. Є.В. Вдовиченко. - Харків : Фоліо, 2020. - 126 с. - (Справжні герої). 

       Книга про  одного  з «кіборгів» - командира  танкового  взводу 5 – ї танкової  роти другого  батальйону окремої  танкової  бригади – капітана Володимира  Івановича  Тітарчука. Він  один з  тих  самих  «кіборгів», непереможних  охоронців, для  якого «Честь  маю  служити  Батьківщині» - не  просто  слова. У  битві  за  летовище він  стояв  разом  з  побратимами  на  смерть. 17. 10. 2014 він  загинув. Україна  втратила патріота  і  героя.


       Кіборги. Хроніки 3 полку. 26.05.14. Т. 1. Новітня легенда / ілюстрації Куркума. - Львів : [б. в.], 2018. - 36 с. - (Комікси Кіборги).

       Історію українських оборонців Донецького аеропорту ім. Прокоф’єва - «кіборгів» розповіли у коміксах. Наразі вже доступні сім частин коміксів. Випуском серії коміксів займається громадська організація «Вірні традиціям», заснована діючими військовими, добровольцями та активістами – у 2016 році задля протидії російській агресії насамперед в інформаційному плані. До роботи над коміксами було залучено молодих українських художників, які безпосередньо співпрацюють та консультуються з реальними бійцями, щоб досягти максимальної документальності оповіді».


       Лойко С. Аеропорт у фотографіях і текстах / Сергій Лойко ; [пер. з рос. М. Іванцової ; фот. С. Лойко]. - Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. - 91, [4] с. : фот. кольор. 

       Автор книги Сергій Лойко висвітлює події на Сході України від початку ворожого нападу на України.
Він згадує, що був одержимий романом протягом усього часу перебування з бійцями в донецькому аеропорту у жовтні 2014 року. «З самого початку я розумів, що це має бути саме роман, бо в хроніці, в документальному свідченні неможливо висловити всю глибину трагедії, підлості, героїзму, ненависті, пристрасті, притаманних цій війні», -
 написав С. Лойко в своєму блозі. За висвітлення перебігу військових дій 2014-2025 років в Україні автор отримав одну з найвищих нагород в американській журналістиці — «Overseas Press Club Bob Considine award».


       Подобна Є.  Дівчата зрізають коси : [книга спогадів] / Євгенія Подобна, тексти; Укр. Ін-т нац. пам’яті. – К.: Люта справа, 2018. – 344, [1] с.

       Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, про захист Донецького аеропорту,  спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій. Для всіх, хто цікавиться історією російсько-української війни на Донбасі.


        Поле битви - Україна. Від "володарів степу" до "кіборгів" : воєнна історія України від давнини до сьогодення / [Б. Черкас, О. Сокирко, А. Плахонін та ін.]. - Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2017. - 350 с., [8] арк. іл. - (Історія без цензури).

       Дана книга вважається найвагомішим історичним проектом десятиріччя. Мета книжок цієї серії — розказати про українське минуле, опираючись на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення.

      


       Теряник Г.
Життя на нулі : фотокнига / Г. Терянік, Ю. Величко. - Ічня : Формат, 2018. - 305 с. 

       У творах, народжених війною, про біль та надію, якими сповнені душі наших воїнів. Перебуваючи в епіцентрі війни, захищаючи Донецький аеропорт, вони не зачерствіли, не зламалися, не відсторонилися від світу.

      


       Терещенко О. Життя після 16:30. Сім років потому
/ О. Терещенко. - К. : ДІПА, 2021. - 310 с. : іл.

       Книга належить перу Миколаївського автора Олександра Терещенка. Він — доброволець, ветеран антитерористичної операції, Служив у 79-й окремій десантно-штурмовій бригаді Збройних Сил України. У 2015 році захищав Донецький аеропорт. "Життя після 16:30. Сім років потому" містить спогади, розповіді про різні життєві ситуації та роздуми військового.


       Фертіліо Д Люди й кіборги : док. театраліз. оповідь на шану України / Даріо Фертіліо, Олена Пономарева. - Київ : Пульсари, 2017. - 77, [1] с. - (Серія "Історія і сучасність").*

       «Люди й кіборги» — документальна театралізована Оповідь про російську агресію в Україні та оборону Донецького летовища як одну з найдраматичніших та глибоко символічних сторінок нинішньої війни, евфемістично йменованої “АТО”. Громадянська належність авторів до різних країн (Італія, Україна) дає їм змогу об’ємніше побачити й різнобічно показати читачеві, що відбувається не тільки в Україні, а й у Європі ХХІ століття після Революції Гідности на Майдані. В формленні видання використані фото учасників АТО.

 

 

понеділок, 13 січня 2025 р.

Пройти навчання та отримати нову професію (на допомогу ВПО)

 



Згідно 30 Закону України “Про зайнятість населення” передбачено право на одержання ваучера на навчання шляхом перепідготовки та підвищення кваліфікації. Ваучер — це документ на фінансову підтримку від центру зайнятості, який покриває витрати на навчання. Іншими словами — за допомогою ваучера можна безоплатно або з частковою доплатою опанувати нову професію чи спеціальність. 

З метою удосконалення засад державної політики у сфері зайнятості населення, врегулювання законодавства у сфері соціального страхування на випадок безробіття зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення конкурентоспроможності на ринку праці шляхом професійного навчання». Вказаний законопроєкт спрямований на підвищення конкурентоспроможності на ринку праці через професійне навчання. Зокрема, він надає право переселенцям працездатного віку та людям з інвалідністю отримувати ваучери на навчання, навіть без вимоги наявності відповідної роботи.

Програма надання ваучерів на навчання є складовою флагманського проєкту Міністерства економіки України «Робота без бар’єрів», який реалізується на виконання Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні для підвищення конкурентоспроможності.

Реалізатором цієї програми є Державна служба зайнятості. У 2025 році на програму від Служби зайнятості запланували 300 мільйонів. Видатки на програму перекваліфікації від Державної служби зайнятості «Ваучер на навчання» цьогоріч заплановані на рівні 250-270 мільйонів гривень.

Максимальна сума ваучера становить 10 прожиткових мінімумів, що у 2025 році дорівнює 30 280 гривень. Якщо ваше навчання коштує дорожче, різницю доведеться сплатити самостійно.

Ваучер можна використати для навчання за 155 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо. Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання (денну, заочну чи дистанційну) людина обирає самостійно. Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на таку освітню діяльність.

Ваучер дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Станом на сьогодні сума ваучера не може перевищувати 30 280 грн. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно. 

Право на отримання ваучера мають внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи та особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи. Водночас, вимога щодо відсутності підходящої роботи для внутрішньо переміщених осіб працездатного віку та осіб з інвалідністю обмежує право на отримання ваучера на навчання значній кількості осіб цих категорій.

Отримати ваучер можуть окремі категорії громадян, які при цьому мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх 3-х років. Зокрема, це:

-        особи віком від 35 років, які мають понад 10 років страхового стажу;

-        учасники бойових дій, незалежно від дня звільнення з військової служби;

-        особи з інвалідністю, незалежно від наявності роботи;

-        внутрішньо переміщені особи, незалежно від наявності роботи;

-        особи, які звільнені з військової служби (крім строковиків), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України через скорочення штату або за станом здоров’я, які не набули права на пенсію, але мають вислугу не менше 10 років;

-        особи, які були позбавлені свободи через війну, і звільнені з полону;

-        особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок війни, якщо перебували безпосередньо в районах проведення бойових дій.

Щоб отримати ваучер на навчання необхідно:

·        обрати спеціальність, професію та місце навчання;

·        подати заявку онлайн на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до будь-якого центру зайнятості із заявою та документами (основні - паспорт, ІНН, трудова книжка, документи про освіту тощо).

Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання із закладом освіти. 

Слід памятати:

  • Ваучер на навчання надається один раз. Якщо ви раніше отримували таку допомогу, вдруге отримати ваучер на перепідготовку не зможете.
  • Укласти договір про навчання ви маєте протягом 90 днів від дати отримання ваучера.
  • Якщо ви не маєте роботи, то на період свого навчання за ваучером можете розраховувати на фінансову підтримку від держави. Суму допомоги та порядок її надання має визначити Кабмін.

Вивчаємо мову корінного народу Криму в юнацькій бібліотеці

         Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва висловлює солідарність із кримськими татарами, вшановує їхню незламну волю. З   метою ...