Пройти навчання та отримати нову професію (на допомогу ВПО)

 



Згідно 30 Закону України “Про зайнятість населення” передбачено право на одержання ваучера на навчання шляхом перепідготовки та підвищення кваліфікації. Ваучер — це документ на фінансову підтримку від центру зайнятості, який покриває витрати на навчання. Іншими словами — за допомогою ваучера можна безоплатно або з частковою доплатою опанувати нову професію чи спеціальність. 

З метою удосконалення засад державної політики у сфері зайнятості населення, врегулювання законодавства у сфері соціального страхування на випадок безробіття зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення конкурентоспроможності на ринку праці шляхом професійного навчання». Вказаний законопроєкт спрямований на підвищення конкурентоспроможності на ринку праці через професійне навчання. Зокрема, він надає право переселенцям працездатного віку та людям з інвалідністю отримувати ваучери на навчання, навіть без вимоги наявності відповідної роботи.

Програма надання ваучерів на навчання є складовою флагманського проєкту Міністерства економіки України «Робота без бар’єрів», який реалізується на виконання Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні для підвищення конкурентоспроможності.

Реалізатором цієї програми є Державна служба зайнятості. У 2025 році на програму від Служби зайнятості запланували 300 мільйонів. Видатки на програму перекваліфікації від Державної служби зайнятості «Ваучер на навчання» цьогоріч заплановані на рівні 250-270 мільйонів гривень.

Максимальна сума ваучера становить 10 прожиткових мінімумів, що у 2025 році дорівнює 30 280 гривень. Якщо ваше навчання коштує дорожче, різницю доведеться сплатити самостійно.

Ваучер можна використати для навчання за 155 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо. Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання (денну, заочну чи дистанційну) людина обирає самостійно. Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на таку освітню діяльність.

Ваучер дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Станом на сьогодні сума ваучера не може перевищувати 30 280 грн. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно. 

Право на отримання ваучера мають внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи та особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи. Водночас, вимога щодо відсутності підходящої роботи для внутрішньо переміщених осіб працездатного віку та осіб з інвалідністю обмежує право на отримання ваучера на навчання значній кількості осіб цих категорій.

Отримати ваучер можуть окремі категорії громадян, які при цьому мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх 3-х років. Зокрема, це:

-        особи віком від 35 років, які мають понад 10 років страхового стажу;

-        учасники бойових дій, незалежно від дня звільнення з військової служби;

-        особи з інвалідністю, незалежно від наявності роботи;

-        внутрішньо переміщені особи, незалежно від наявності роботи;

-        особи, які звільнені з військової служби (крім строковиків), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України через скорочення штату або за станом здоров’я, які не набули права на пенсію, але мають вислугу не менше 10 років;

-        особи, які були позбавлені свободи через війну, і звільнені з полону;

-        особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок війни, якщо перебували безпосередньо в районах проведення бойових дій.

Щоб отримати ваучер на навчання необхідно:

·        обрати спеціальність, професію та місце навчання;

·        подати заявку онлайн на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до будь-якого центру зайнятості із заявою та документами (основні - паспорт, ІНН, трудова книжка, документи про освіту тощо).

Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання із закладом освіти. 

Слід памятати:

  • Ваучер на навчання надається один раз. Якщо ви раніше отримували таку допомогу, вдруге отримати ваучер на перепідготовку не зможете.
  • Укласти договір про навчання ви маєте протягом 90 днів від дати отримання ваучера.
  • Якщо ви не маєте роботи, то на період свого навчання за ваучером можете розраховувати на фінансову підтримку від держави. Суму допомоги та порядок її надання має визначити Кабмін.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Моє місто - місто Герой (присвячено Чернігову)

10 років війни: хронологія нашої боротьби та спротиву (до10-ї річниці російсько-української війни (14 квітня 2014))

Полум’я ДАПу – у наших серцях. 10 років із часу завершення боїв за Донецький аеропорт: до Дня вшанування захисників Донецького аеропорту