Соціальна адаптація ВПО: які інструменти для підтримки переселенців потребують впровадження: інформаційний допис на допомогу ВПО

 

     


За визначенням Міжнародної організації з міграції (МОМ) зазначається, що соціальна адаптація ВПОце процес адаптації людей, які були змушені покинути своє місце проживання через конфлікти, насильство, природні катастрофи чи за інших подібних причин, до нового соціального та культурного середовища.

 

Складові соціальної адаптації переселенців

Цей процес містить низку взаємодій із новим оточенням, як: от отримання роботи, житла, освіти, доступу до медичних та інших соціальних послуг, а також побудову нових соціальних зв’язків та інтеграцію в нову спільноту. Щодо кожної з цих сфер напрацьована значна практична база, втім до 24 лютого 2022 року більшість проєктів концентрувалися саме на інтеграції.

 

Інструменти соціальної адаптації переселенців

Один із головних інструментів соціальної адаптації ВПО — це психологічна підтримка. Вона може містити індивідуальні консультації з психологом, групові заняття з підтримки та терапії, а також роботу з громадськими організаціями й волонтерами.

 

Інший важливий інструмент — професійна підготовка та перекваліфікація. Це може бути навчання нових професійних навичок і здійснення практичних вправ, що допоможуть ВПО знайти роботу та успішно інтегруватися в нове оточення.

 

Також важливим інструментом є доступ до соціальних послуг і різних видів підтримки (медичної, фінансової, житлової, харчування). Для досягнення успішної адаптації переселенців необхідно забезпечити їм належні умови життя та доступ до необхідних ресурсів.

 

Впровадження політик і програм, які сприяють соціальній адаптації ВПО та дотримуються балансу врахування і їхніх потреб, і потреб вразливих категорій представників місцевого населення громад, також здатне стати важливим інструментом адаптації. Ці програми можуть містити відповідні законодавчі зміни, алгоритми створення спеціальних заходів підтримки, забезпечення доступу до освіти та інших важливих пільг.

У 2025 році в Україні продовжать працювати наявні програми підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та впровадять нові. Які види допомоги будуть доступні у цьому році.

Ось основні напрями:

Щомісячна допомога на проживання:

Вразливі категорії ВПО продовжать отримувати 2 000 грн на дорослого та 3 000 грн на дитину або особу з інвалідністю до серпня 2025 року.

Субсидія на оренду житла:

Сім’ї, які витрачають понад 20% своїх доходів на оренду житла, зможуть отримати компенсацію.

Компенсація за зруйноване чи пошкоджене житло:

Програма єВідновлення поширена на окуповані території. ВПО зможуть подавати заяви на компенсацію після набрання чинності нового закону. Однак знайти ресурси для виплат залишається викликом, оскільки збитки лише житловому фонду оцінюються у 60 млрд доларів.

Центри життєстійкості:

Понад 200 безбар’єрних центрів у 23 областях України пропонують психологічну допомогу, соціальні консультації та тренінги з ментального здоров’я.

Послуга підтриманого проживання:

Люди похилого віку та особи з інвалідністю отримуватимуть:

  • 16 185 грн/місяць за стаціонарний догляд,
  • 9 945 грн/місяць за підтримане проживання.Це реалізується за принципом "гроші ходять за людиною" після укладання договору.

 

Більш затребувані теми висвітлимо більш детально.

 

Допомога на проживання для ВПО у 2025 році

 

Уряд продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб ще на шість місяців з березня 2025 року. Відтак, всі, хто вже отримує допомогу, матимуть автоматичне продовження виплат — подавати додаткову заяву не потрібно.

Рішення є частиною програми "Зимова підтримка", яка спрямована на підтримку українських родин у зимовий період. Програма об’єднує різні види допомоги, забезпечуючи їхню доступність для тих, хто цього потребує.

Особи, які звертаються за допомогою вперше, можуть оформити довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та подати заявку на отримання грошової підтримки для всієї підтримки через мобільний застосунок "Дія".

Якщо сім’я не відповідає критеріям через рівень доходів, наявність депозитів або додаткового житла, право на виплати можна підтвердити, подавши необхідні документи до ЦНАП чи органу соціального захисту населення.

Детальна інформація про програму доступна за посиланням: https://e-aid.diia.gov.ua.

 

Субсидія на оренду житла для внутрішньо-переміщених осіб

3 29 січня 2025 року стартує новий механізм підтримки для внутрішньо-переміщених осіб (далі – ВПО) – субсидія на оренду житла. Метою реалізації експериментального проекту є запровадження механізму надання державної допомоги наймачам як субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення з урахуванням їх фінансово-майнового стану, що сприятиме інтеграції ВПО, які втратили або вимушено покинули свої житлові приміщення внаслідок збройної агресії російської Федерації проти України, в територіальній громаді за новим місцем проживання, а також виплати наймодавцю компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Учасники проекту – ВПО та власники житлових приміщень, які передають такі приміщення для тимчасового проживання ВПО.

Скористатися програмою можуть ВПО, які відповідають таким критеріям:

  • перемістилися (повторно перемістилися) з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, і не мають власного житлового приміщення на цих територіях загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожного члена сім’ї;
  • в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій.

 

Умови призначення субсидії:

  • оренда житла перевищує 20% доходу сім’ї ВПО;
  • ВПО не отримують допомоги на проживання;
  • ВПО не є учасниками програми «Прихисток».

 

Для встановлення права на призначення субсидії на найм житла та компенсації необхідно подати наступні документи:

  • заява (згідно з Додатком 2 Порядку 1225);
  • договір найму (згідно з Додатком 1 Порядку 1225);
  • копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпорядження житловим приміщенням (у разі потреби);
  • інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до Порядку 1225 підтверджують обставини, визначені пунктами 4 і 14 даного Порядку (у разі потреби).

 

Документи можуть подаватися:

  • до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України;
  • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/чи мобільний застосунок «Пенсійний фонд» за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
  • до Центру надання адміністративних послуг – ЦНАП.

Розмір субсидії визначається індивідуально, залежно від доходу членів домогосподарства, їх кількості та граничної вартості оренди житла у регіоні.

Для розрахунку середньомісячного сукупного доходу враховуються доходи фактично отримані наймачем та особами зі складу домогосподарства за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням субсидії на оренду житла.

 

       Державна підтримка ВПО у 2025 році: які програми доступні
//
Pokrovsk24.news. - Електрон. текст. та зображув. дані. – 2025, 04 січ., 18:00. – Режим доступу : https://pokrovsk24.news/news/view/derzhavna-pidtrimka-vpo-u-2025-rotsi-yaki-programi-dostupni (дата звернення: 03.02.2025). – Назва з екрана.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Моє місто - місто Герой (присвячено Чернігову)

10 років війни: хронологія нашої боротьби та спротиву (до10-ї річниці російсько-української війни (14 квітня 2014))

Полум’я ДАПу – у наших серцях. 10 років із часу завершення боїв за Донецький аеропорт: до Дня вшанування захисників Донецького аеропорту