четвер, 30 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. ОБОРОНЕЦЬ ЧЕРНІГІВЩИНИ. ВОЛОДИМИР БОБОК

 


ВОЛОДИМИР

АНАТОЛІЙОВИЧ

БОБОК

(1974-2022)

 


Народився 30 березня 1974 року у селі Мрин Ніжинського району Чернігівської області. Там ріс, навчався та проживав.

Працював зв’язківцем на підприємстві ВУПЗГ (Виробниче управління підземного зберігання газу.

До початку повномасштабної війни Володимир уклав контракт та розпочав службу в лавах Збройних Сил України.

З 24 лютого 2022 року перебував у складі військової частини А7329 на посаді командира стрілецької роти. Капітан. Обороняв територію Ніжина, Чернігова та прикордонних територій області. Потім був відряджений на захист східних кордонів держави.

30 грудня 2022 року під час виконання чергового бойового завдання поблизу селища Підгородне на Донеччині Володимир загинув.

Попрощалися з воїном у його рідному селі та поховали його на місцевому кладовищі.

 

середа, 29 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. ОБОРОНЕЦЬ ЧЕРНІГІВЩИНИ. ОЛЕКСІЙ КОТЛЯР

 


ОЛЕКСІЙ

ІВАНОВИЧ

КОТЛЯР

(1985-2022)

 

 

Олексій Котляр народився 30 березня 1985 року в Ніжині Чернігівської області. Закінчив ніжинську ЗОШ №11, а у 2003 році, з червоним дипломом -  Ніжинський професійний ліцей побуту та сервісу.

Протягом 2004-2006 років працював вантажником у ТОВ "Ашер". У 2003 році чоловік з червоним дипломом закінчив Ніжинський професійний ліцей побуту та сервісу, де опанував професію слюсаря-ремонтника. З 2012 році почав працювати за фахом в Інституті нейрохірургії ім. академіка А.П.Ромоданова, де і працював до останнього.

З початком повномасштабного ворожого вторгнення у 2022 році чоловік вирішив стати до лав оборонців Батьківщини та у березні долучився до військової частини А7329, у складі якої обороняв рідну Чернігівщину. Після воював на східних кордонах держави, захищав Бахмут і Соледар. 

30 грудня 2022 року під час виконання чергового бойового завдання в районі Соледара на Донеччині Олексій Котляр загинув.

Попрощалися з воїном у Ніжині, поховавши його на місцевому кладовищі. Вдома у нього залишились дружина та двоє малолітніх дітей.

понеділок, 27 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. ОБОРОНЕЦЬ ЧЕРНІГОВА. СЕРГІЙ ТЕЛУШКОВ

 


СЕРГІЙ

ВАЛЕРІЙОВИЧ

ТЕЛУШКОВ

(1998-2022)

 

Народився Сергій 27 березня 1998 року в місті Чернігів. Тут зростав і дорослішав. З родиною мешкав на вулиці Доценка.

З пяти років хлопець мріяв бути офіцером. За характером  цілеспрямований і рішучий, з юних літ  виховував в собі лідерські якості та вчився брати на себе відповідальність за прийняті рішення. Був наполегливим у виконанні поставлених задач і завжди знав, чого хоче від життя. Сам по собі був оптимістичним, доброзичливим та товариським, завжди готовим допомогти друзям, в людях цінував відповідальність, принциповість, щирістьчесність, надійність. Вмів вирішувати будь-які непорозуміння безконфліктно. Мав хороше почуття гумору.

Прагнучи стати військовим юнак посилено займався спортом, мав по декілька тренувань щодня і відрізнявся спортивною і міцною статурою тіла. Пізніше, у війську, за треноване тіло він отримає позивний «Крєпиш».

Після закінчення Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків вступив до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, де у 2019 році отримав звання офіцера та спеціальність «Управління діями механізованих підрозділів».

Після випуску з Академії молодого офіцера скерували в обрану ним 1-шу окрему танкову Сіверську бригаду, яка входить до складу Оперативного командування «Північ» на посаду командира танкового взводу.

У 21 рік Сергій вперше потрапив до зони АТО-ООС. Брав участь у виконанні складних бойових завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником. За час служби, незважаючи на молодий вік, зарекомендував себе професійно грамотним, дисциплінованим офіцером і відповідальним командиром. Підлеглі надзвичайно поважали його, а командири покладали на нього великі надії, як на перспективного військовослужбовця.  

Виважений і толерантний Сергій був  вимогливим і до себе, і до інших. Себе ніколи не жалів. В бою вів за собою бійців. Завжди був прикладом і беззаперечним авторитетом для них. Підлеглих ретельно налаштовував на виконання завдання і доволі часто завершував свої настанови жартом. Розумів, що на фронті гумор діє як захисний психологічний механізм. 

За славною традицією Збройних сил України у військовому товаристві будував дружні відносини. Його бійці шанували гідність товаришів по службі і були згуртованими. Вони дуже пишалися своїм командиром, бо і він цінував особистість та життя кожного з них. Своїм особистим обов’язком, як командира, вважав – повернення кожного бійця живим та здоровим. У військовій спільноті імя Телушкова стало легендарним, адже керований ним підрозділ щоразу із зони проведення Операції Об’єднаних Сил повертався без втрат. 

У свої 24 роки Сергій Телушков вже став командиром механізованої роти: будучи ще лейтенантом, займав капітанську посаду. За високі досягнення у військовій службі отримував нагороди і відзнаки. Отримував і поранення (осколочні ушкодження, контузії).

У травні 2022 року підрозділ Телушкова мав відбути на чергову ротацію в зону ООС.  Але через повномасштабне вороже вторгнення в Україну підрозділ став на оборону Чернігова

24 лютого 2022-го українські військовослужбовці почали облаштовувати позиції оборони на Халявинському напрямку.

Вранці 25-го бійці отримали інформацію, що трасою зі сторони Ріпок на Чернігів йде ворожа колона - не менше 50-ти одиниць техніки. Від Чернігова до Києва машиною їхати лише дві години, тому оборона міста у повномасштабній війні мала стратегічне значення для захисту столиці держави. Військові ЗСУ та місцеві захисники не дали прорвати оборону міста.

Запеклий бій зав’язався між Рівнопіллям і Халявином. Українська артилерія та танки відпрацювали по колоні. 1-ша танкова бригада  одну за одною  знищила дві передові колони росіян. Проте, ворожий натиск був шаленим. 

Через брак техніки українські сили змушені були відходити.  Телушков отримав наказ відходити до міста. На шляху до відступу його підрозділ потрапив у засідку. По бронетранспортеру двічі поцілили з гранатометів, потім почали розстрілювати з автоматів. Сергій загинув на місці -  при в’їзді в місто Чернігів, лише за кілька кілометрів від  рідної домівки. Разом з командиром загинув і його друг - лейтенант Сергій Пантелюк. Нині на місці загибелі українських військовиків встановлено стелу з прізвищами воїнів, які загинули в бою.

Сергія Телушкова поховали на старому цвинтарі у Ялівщині, що біля мікрорайону Олександрівка в Чернігові. 

У загиблого залишилися батькі і вагітна наречена. За кілька місяців у Сергія народився син, про якого він мріяв все життя, але так і не зміг його побачити. З пологового будинку  кохану полеглого воїна Христину з малюком зустрічали його побратими. Хлопчика назвали на честь батька.

Указом Президента України від 07.03.2022 №113 старший лейтенант Сергій Телушков нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно) – за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України і вірність Військовій присязі. 

Нагрудний знак «За досягнення у військовій службі» II ступеня

Медаль «Захиснику Батьківщини»

Нагрудний знак «Козацький хрест» ІІ ступеня

Нагрудний знак «Козацький хрест» ІІІ ступеня

 

Вічна слава захиснику України!

 

Джерела:

 

Він бачив нашу перемогу, бачив як веде своїх бійців площею нашого міста. Тепер це буде відбуватися у Небеснім Війську – дружина загиблого захисника України [Електронний ресурс] / Валерія Цуба. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 19 лютого 2023, 16:05. – Режим доступу: https://bykvu.com/ua/mysli/vin-bachyv-nashu-peremohu-bachyv-iak-vede-svoikh-biitsiv-ploshcheiu-nashoho-mista-teper-tse-bude-vidbuvatysia-u-nebesnim-viisku-druzhyna-zahybloho-zakhysnyka-ukrainy/(дата звернення: 25.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.

 

Загиблі герої Чернігівщини: Сергій Телушков [Електронний ресурс] / Суспільні. Новини: телебачення; Тетяна Крижева. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023,  . - Режим доступу:  https://suspilne.media/213861-zagibli-geroi-cernigivsini-sergij-teluskov/ (дата звернення: 13.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.

Очікував на весілля та первістка. Сергія Телушкова нагородили орденом Хмельницького  [Електронний ресурс] / Львівський портал.  - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023,16 квіт. 2022, 18:34. - Режим доступу : https://portal.lviv.ua/news/2022/04/16/ochikuvav-na-vesillia-ta-pervistka-serhiia-telushkova-nahorodyly-ordenom-khmelnytskoho  (дата звернення: 13.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.


вівторок, 14 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. СТАНІСЛАВ ШЕКУН

 


СТАНІСЛАВ

СЕРГІЙОВИЧ

ШЕКУН

(1992 - 2023)

 

Народився Станіслав 14 березня 1992 році в селі Полонки Прилуцького району Чернігівської області (нині Линовицька селищна громада).

У жовтні 2022 року став до лав Збройних сил України. Служив у військовій частині А1126 на посаді стрільця-номера обслуги. Солдат. Разом з побратимами віддано боронив державу, до останнього подиху захищав її суверенітет і територіальну цілісність на сході України.

Загинув боєць 21 лютого 2023 року під час боїв поблизу населеного пункту Червонопопівка на Луганщині.


В останню путь провели 30-ти річного захисника України Станіслава Шекуна 4 березня 2023 року з усіма військовими почестями. Поховали його на місцевому кладовищі у його рідному селі Полонки. У пам’яті рідних, побратимів і односельців Станіслав залишиться таким яким був за життя - життєрадісним, добрим, вірним.

 

Джерела:

На Чернігівщині попрощалися з дев'ятьма бійцями, які загинули на Донеччині та Луганщині [Електронний ресурс] / Суспільні. Новини: телебачення; Ксенія Рекун. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 4 берез., 20:12 .- Режим доступу : https://suspilne.media/404219-na-cernigivsini-poprosalisa-z-devatma-bijcami-aki-zaginuli-na-doneccini-ta-lugansini/ / (дата звернення: 13.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.

Прилуччина попрощалась із двома загиблими військовими ЗСУ – Станіславом Шекуном та  Олександром Саловим / Прилуки оперативні. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 6 берез. – Режим доступу: https://www.pryluky.club  (дата звернення: 13.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.

Чернігівщина попрощалася з героями, що загинули на фронті [Електронний ресурс] / Pravda. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 5 берез., 09:53. – Режим доступу : https://pravda.cn.ua/chernigivshina-poproshalasia-z-geroiami-sho-zaginyli-na-fronti// (дата звернення: 13.03.2023).  – Мова : укр. - Назва з екрана.

 

понеділок, 13 березня 2023 р.

СКРОПЛЕНО МУЧЕНИЦЬКОЮ КРОВ'Ю ЗАГИБЛИХ МИРНИХ ЛЮДЕЙ: до 80-річчя Козарської трагедії



Щороку 11 березня на Чернігівщині відбуваються урочистості, присвячені цій скорботній даті.

На світанку 11 березня 1943 року близько 6-ї години ранку німецькій каральний загін, у складі якого були місцеві поліцаї, щільно оточив село Козари, що на Носівщині Чернігівської області. На околиці села були встановлені кулемети, трьома кільцями з живої сили та техніки. Село було повністю оточене. Почалась кривава розправа над мирними жителями, переважно жінками та дітьми. Карателям був даний наказ розстрілювати тільки в приміщеннях, а потім запалювати будинки, щоб замести свої криваві сліди. Тому трупів на дорогах і не було.

Цього ж дня у сільській церкві відбувалася служба. Люди саме причащалися, коли туди увірвалися карателі. Вони вивели звідти людей, разом з батюшкою загнали у сільській клуб, прошили їх автоматною чергою і спалили. Підпалили також і церкву. 

В центрі села, проти кладовища стояв сарай, в нього групами заганяли людей, розстрілювали, на трупи зганяли інших, їх теж розстрілювали. Так відбувалося, доки сарай не був заповнений вщерть. Затим його підпалили. За свідченням очевидців, не всі ці мученики були вбиті - кричали поранені, плакали діти, живцем горіли люди. Натомість поліцаї охороняли це страшне видовище, стерегли, щоб ніхто не втік з вогню. Таким чином фашисти мстилися жителями села за активну підтримку партизан, за те, що партизани змушували окупантів бути весь час насторожі.

За останніми дослідженнями встановлено, що тоді було знищено 3908 мирних жителів. Село в прямому сенсі зрівняли із землею. Загалом на Чернігівщині у часи Другої світової війни знищили 63 населені пункти.

З ідеологічних причин даний злочин не набув розголосу. Символом звірств нацистів на окупованій території СРСР радянська пропаганда зробила білоруську Хатинь.

Пізніше Козарську трагедію висвітлили в книгах та газетних статтях, а також зняли фільм, де очевидці розповідають про страшні дні, які їм прийшлось пережити. Створили й музей: у ньому зберігають фото загиблих і картини, на яких зображені згадки очевидців про жахливі події. На місці спаленої церкви було встановлено пам’ятний знак. На жаль, сьогодні в Козарах вже немає нікого з очевидців трагедії. Але пам'ять про ті події залишається жити в серцях їхніх нащадків і всіх розсудливих українців. Це пам’ять, яка надає сили вистояти сьогодні.


Джерела:


Бруй Т. Козари: меморіали пам’яті й надії : [про село Козари Носівського району] / Т. Бруй // Деснянська правда. - 2018. - 25 жовт. - С. 10.

Козари - забута трагедія // Деснянська правда. - 2016. - 17 берез. - С. 8.

Олесь О.  У Козарах сім десятиліть тому... / О. Олесь // Деснянська правда. - 2013. - 21 берез. - С.3.



вівторок, 7 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. АНДРІЙ РИБАЛКА

 


АНДРІЙ

АНАТОЛІЙОВИЧ

РИБАЛКА

(1983 - 2023)

 


Народився 8 березня 1983 року в смт Куликівка Чернігівської області. Тут зростав і навчався.

У 2000 році закінчив місцеву загальноосвітню школу. З 2002 по 2003 роки проходив строкову військову службу.

З першого дня повномасштабної війни Андрій добровільно прибув до місцевого територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Службу ніс у військовій частині А0693 на посаді стрільця-помічника гранатометника. Солдат. Справжній воїн.

14 лютого 2023 року під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Федорівка на Донеччині Андрій загинув.

В останню путь провели воїна з усіма військовими почестями 4 березня 2023 року. Ритуальний кортеж з тілом загиблого земляка Андрія Рибалка рухався з Ніжина до Куликівки, через Дрімайлівку, Жуківку, Вересоч і місцеві жителі гідно зустрічали Героя на рідній землі. Відспівували загиблого у Михайлівському храмі, поховали на кладовищі рідної Куликівки.

 

Джерело:

На Чернігівщині попрощалися з дев'ятьма бійцями, які загинули на Донеччині та Луганщині / [Електронний ресурс] / Суспільне. Чернігів. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 4 берез. :  20:12.  - Режим доступу: https://suspilne.media/404219-na-cernigivsini-poprosalisa-z-devatma-bijcami-aki-zaginuli-na-doneccini-ta-lugansini/ (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

На Чернігівщині поховали 10-х бійців ЗСУ, які загинули на Донбасі Час Чернігівський  [Електронний ресурс] / Час Чернігівський. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 4 берез. : 20:04. - Режим доступу: https://cntime.cn.ua/na-chernigivshini-pohovali-10-h-bijciv-zsu-yaki-za-article/ (дата звернення: 07.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

На Чернігівщині в останню путь провели 10 воїнів [Електронний ресурс] / Gorod.ch.ua. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 4 берез. : 21:07. - Режим доступу: https://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/140103-na-chernigivshini-v-ostannyu-put-proveli-10-voyiniv.html (дата звернення: 07.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

 

 

понеділок, 6 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. РУСЛАН ПОДОБНИЙ

 


РУСЛАН

ГРИГОРОВИЧ

ПОДОБНИЙ

(1985 - 2022)

 


Народився 6 березня 1985 року в селі Рудьківка Чернігівської області (нині Бобровицької громади). Тут зростав і навчався. 

Закінчив місцеву середню школу. У 2006 році вступив до Ніжинського ліцею, де навчався на кухара-кондитера. Додатково закінчив двомісячні курси за спеціальністю "перукар".

Працював у різних сферах: на консервному заводі, кондитером у кафе та пекарнях у Києві, також працював на будівництві, їздив на заробітки за кордон. Мріяв відкрити власну пекарню.

З початком повномасштабної війни долучився до оборонців України. 27 лютого став до лав Збройних сил України. Служив у військовій частині А7329. Солдат. Разом з побратимами віддано захищав незалежність і територіальну цілісність Батьківщини. Був хоробрим і сміливим, відповідальним і уважним, щирим і людяним. За час служби врятував життя трьох побратимів, ризикуючи життям витягнув їх з під ворожих обстрілів.

Загинув 30 грудня 2022 року у ході виконання чергового бойового завдання поблизу селища Підгороднє на Донеччині.

Провели воїна в останню путь 19 лютого з усіма військовими почестями. Церковне відспівування померлого здійснювалося у Ніжині в церкві Всіх Святих. Поховали загиблого на місцевому кладовищі села Липів Ріг (Вертіївська громада), де він проживав.


Джерела:

Врятував трьох побратимів: у Вертіївській громаді поховали загиблого бійця [Електронний ресурс] / Час Чернігівський.- Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 30 лют. : 06:10 - Режим доступу: https://cntime.cn.ua/vryatuvav-troh-pobratimiv-u-vertiyivskij-gromadi-p-article/ (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

Врятував трьох побратимів: на Ніжинщині поховали Героя… [Електронний ресурс] / Нежатин.- Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 20 лют. - Режим доступу: https://nezhatin.com.ua/tag/soldat-ruslan-podobnyj/ (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

 

«Мріяв відкрити власну пекарню». На Чернігівщині попрощалися з Русланом Подобним, який загинув на Донеччині [Електронний ресурс] / 0462 Сайт міста Чернігова. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 19 лют. :  17:05  - Режим доступу: https://www.0462.ua/news/3550397/mriav-vidkriti-vlasnu-pekarnu-na-cernigivsini-poprosalisa-z-ruslanom-podobnim-akij-zaginuv-na-doneccini(дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

 

На Чернігівщині попрощалися з військовим Русланом Подобним, що загинув у бою захищаючи нашу країну [Електронний ресурс] / Mynizhyn. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 19 лют.  - Режим доступу: https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/26984-na-chernigivshini-poproshalisja-z-viiskovim-ruslanom-podobnim-jakii-zaginuv-u-boyu-na-donechchini.html (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

На Чернігівщині попрощалися з військовим Русланом Подобним, який загинув у бою на Донеччині [Електронний ресурс] / Суспільне. Чернігів / Вікторія Горнова.  - Електрон. текст та зображув. дані. – 2023, 19 лют. :  15:22  - Режим доступу: https://suspilne.media/390461-na-cernigivsini-poprosalisa-z-vijskovim-ruslanom-podobnim-akij-zaginuv-u-bou-na-doneccini/(дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

пʼятниця, 3 березня 2023 р.

ЗАХИСНИК УКРАЇНИ. ВІКТОР СВІРГУН

 


ВІКТОР

МИХАЙЛОВИЧ

СВІРГУН

(1978 - 2022)

 

Народився 3 березня 1978 року у місті Нова Каховка в сімї робітників. Тут закінчив школу, місцеве ПТУ. 

У 2017 році Віктор одружився, згодом у подружжя народилася дитина. Разом з родиною проживав у місті Ірпінь на Київщині. Дуже шанував своїх рідних, беріг і любив свою сім'ю.

Після початку повномасштабних бойових дій сім'я переїхала на Чернігівщину - у рідне село дружини Остапівку Варвинської територіальної громади.

Віктор невдовзі долучився до лав Збройних сил України, щоб зі зброєю в руках нищити окупантів. Служив у складі військової частини А7107 на посаді оператора. Солдат. Виконував бойові завдання в регіонах, де велися активні бойові дії з ворогом.

Загинув 24 серпня під час зіткнення з ворожими військами поблизу населеного пункту Новомихайлівка Покровського району на Донеччині.

Поховали воїна-героя 30 серпня на місцевому кладовищі села Остапівка з усіма військовими почестями.

Вдома у загиблого залишились дружина та донька.

 

Джерела:

На Чернігівщині в останню путь провели солдата Віктора Свіргуна  [Електронний ресурс] / Svoboda. FM: телерадіокомпанія. – Електрон. текст та зображув. дані. – 2022, 30 серп., 19:40. - Режим доступу: http://svoboda.fm/crime/events/289030.html (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

Свіргун Віктор Михайлович [Електронний ресурс] / Варвинська селищна рада Чернігівської області. – Електрон. текст та зображув. дані. – 2022. - Режим доступу: https://varvynska-gromada.gov.ua/geroi-ne-vmirajut-13-49-13-19-07-2022/  (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

Світла пам'ять. Чернігівщина оплакує Захисника [Електронний ресурс] / MENIZHEN.com. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2022, 30 серп. - Режим доступу: https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/24740-svitla-pamjat-chernigivshina-oplakue-zahisnika.html (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

Чернігівщина попрощалася із воїном, який загинув на Донеччині [Електронний ресурс] / Новості Чернігова. - Електрон. текст та зображув. дані. – 2022, 31 серп., 09:31 - Режим доступу: https://topnews.cn.ua/other/2022/08/31/169617.html (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

Чернігівщина прощалася із захисником, що загинув на Донеччині [Електронний ресурс] / ЧЕline; Світлана Білоус - Електрон. текст та зображув. дані. – 2022, 30 серп. - Режим доступу: https://cheline.com.ua/news/vijna/chernigivshhina-proshhalasya-iz-zahisnikom-shho-zaginuv-na-donechchini-318309 (дата звернення: 03.03.2023). - Мова : укр. - Назва з екрана.

 

 

Вивчаємо мову корінного народу Криму в юнацькій бібліотеці

         Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва висловлює солідарність із кримськими татарами, вшановує їхню незламну волю. З   метою ...